GÜNDEM

Google Türkiye'de ofis açıyor

ABD'li teknoloji devi Google, Türkiye'deki operasyonları için ofis açma kararı aldı.

Google Türkiye'de ofis açıyor

Android, Gmail, YouTube gibi platformları bünyesinde barındıran ABD'li teknoloji devi Google, Türkiye'deki operasyonları çerçevesinde yeni bir şirket kurma kararı aldı.

FAKAT ŞİRKET SOSYAL MEDYA DÜZENLEMESİ KAPSAMINDA GELMİYOR

Habertürk TV'den Esra Nehir'in haberine göre 2005 yılından bu yana 'Limited Şirket' olarak Türkiye'de bulunan Google'ın kuracağı yeni şirketin, sosyal medya düzenlemelerinden çok, yerel olarak reklam ve pazarlama çalışmalarına odaklanacağı öğrenildi. Google'dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada ise reklam hizmetlerinde 2021 yılında yapılması planlanan yapısal değişikliklere işaret edildi.

ALIŞVERİŞ REKLAMLARINI DURDURMUŞTU

Google, Rekabet Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda 29 Temmuz'da Türkiye'de alışveriş reklamlarını kaldırma kararı da almıştı.

BEKLENTİ FARKLIYDI

Kamuoyunda sosyal medya yasası olarak bilinen ve 31 Temmuz'da yürürlüğe giren "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun" sonrasında internet devi Google'dan bu kapsamda bir şirket kurması bekleniyordu.

Türkiye'de 31 Temmuz'da yürürlüğe giren ve kamuoyunda 'Sosyal Medya Düzenlemesi' olarak bilinen yasaya göre günlük 1 milyonun üstünde erişimi olan sosyal medya kuruluşları Türkiye'de temsilci bulundurması zorunluluğu 1 Ekim 2020'de başlayacak. Temsilci belirleme ve bildirme yükümlülüğünü yerine getirmeyen sosyal ağ sağlayıcıya, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından bildirimde bulunulacak.

Bildirimden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde sosyal ağ sağlayıcıya, BTK Başkanı tarafından 10 milyon lira idari para cezası verilecek. Verilen idari para cezasının tebliğinden itibaren 30 gün içinde bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi halinde 30 milyon lira daha idari para cezası verilecek.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar