KİTAPLIK

Gazeteci Mustafa Hoş'a Erdoğan kitabı için dava açıldı

Gazeteci Mustafa Hoş'a, Big Boss isimli kitabı nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce dava açıldı.

Gazeteci Mustafa Hoş'a Erdoğan kitabı için dava açıldı
Gazeteci Mustafa Hoş'a, Big Boss isimli kitabı nedeniyle İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nce dava açıldı.

Hoş, davaya sosyal medya hesabından "Cesaret de bulaşıcıdır. Erdogan istediği kadar dava açsın ne susarım ne de gerçeği söylemekten vaz geçerim. Ben kendimi sanık görmüyorum. Çünkü onların hukukunu tanımıyorum. Bu zalim dönem yargılandığında o davanın tanığı gazeteci olacağım" açıklamasıyla tepki gösterdi.

Big Boss isimli kitabı hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın şikayetiçi olduğu Hoş, geçtiğimiz Mart ayında ifade vermişti.

ERDOĞAN HAKARET DAVASI AÇMIŞTI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Big Boss' isimli kitapta kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle şikayet ettiği gazeteci Mustafa Hoş soruşturma kapsamında Mart ayında ifade vermişti.

Mustafa Hoş, ifadesinde kitabı Erdoğan'ın geçmişiyle alakalı yazdığını, kitabın Erdoğan'ın kendisine ve makamına yönelik hakaret içermediğini söyledi.

Bu sabah saatlerinde Avukatı Efkan Bolaç ile birlikte adliyeye gelen Mustafa Hoş, soruşturmayı yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu Savcısı Umut Tepe'ye ifade verdi. Mustafa Hoş ifadesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından şikayet edilen kitabında Erdoğan'a yönelik küçük düşürücü herhangi bir söyleminin bulunmadığını belirtmişti.

'KİTABI BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ KAPSAMINDA YAZDIM'

Kitabının genel itibari ile Erdoğan'ın geçmişi ile alakalı bilgi, belge ve yoruma dayandığını kaydeden Hoş, "Kesinlikle Erdoğan'ın kendisine ve Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik herhangi bir hakaret bulunmamaktadır. Ben gazeteciyim, basın özgürlüğü kapsamında bu kitabı yazdım. Kimseye hakaret etmek gibi bir niyetim yoktur. Kamuoyunda var olmuş bir kişinin eleştiri konusunda tahammül sınırı diğer kişilere oranla daha üst seviyede olmak zorundadır. AİHM kararları bu yöndedir. Üzerime atılı suçlamaları kabul etmiyorum" demişti.

Müvekkilinin savunmasına katıldığını beyan eden avukat Efkan Bolaç, "Dünyadaki demokratik ülkelerde ne hükümete ne de Cumhurbaşkanı'na hakaret gibi bir suç tipi bulunmamaktadır" yorumunu yapmıştı.

ERDOĞAN SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel, 9 Mart 2015 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde Mustafa Hoş tarafından yazılan 'Big Boss' isimli kitapta müvekkilinin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu iddia etmişti.

Kitapta yer alan bazı ibarelerin müvekkilini kamu önünde küçük düşürdüğünü savunan avukat Özel, "Kitapta müvekkilimin aile geçmişi, eğitim seviyesi, sağlık durumu, karakteri, siyasi becerisinin mevcut siyasi konumu için yetersiz olduğu temelsiz ve uydurma iddialara dayandırılarak vurgulanmıştır. Şüpheli, toplumu bilgilendirme saikini aşarak adeta müvekkilimi halkın hakaret ve husumetine maruz kılan, gerçek dışı, açıkçası saygınlığını rencide edecek nitelikte somut fiil ve yakıştırmalar yapmak suretiyle hedef göstererek, basın ve yayın yoluyla müvekkilime karşı hakarette bulunmuştur" demişti.

Avukat Özel, Mustafa Hoş'un kitabında TCK 299. madde kapsamında düzenlenen Cumhurbaşkanı'na hakaret suçunu işlediğini savunarak hakkında soruşturma başlatılmasını istemişti.

ÇOK OKUNANLAR