POLEMİK

Fuat Uğur hem Fehmi Koru'ya hem de Akif Beki'ye fena çaktı

Fuat Uğur, bugünkü yazısında Sözcü davasında ifade veren Fehmi Koru ile savcılara ayar veren Akif Beki'yi yerden yere vurdu..

Fuat Uğur hem Fehmi Koru'ya hem de Akif Beki'ye fena çaktı

Türkiye yazarı Fuat Uğur, Sözcü davasında çark eden Fehmi Koru ile Karar yazarı Akif Beki için çok ağır ifadeler kullandı. 

Fuat Uğur, Fehmi Koru için "Sözcü için o kadar iddiada bulundu, meğerse hissettiklerini yazmış, çok hisli bir insandır kendisi!" ifadelerini kullanırken Akif Beki için de "kullanılmış mendil" benzetmesi yaptı.

İşte Fuat Uğur'un bugünkü yazısından bir bölüm:

FETÖ’nün “güzel insanları” ve Fehmi Koru

Sözcü gazetesinin FETÖ ile iltisakı konusundaki davanın iddianamesi, gazetenin sahibi Burak Akbay’ın FETÖ (o zamanki adıyla Cemaat) okullarında okuduğu ve onların evlerinde kaldığı iddiasındaki bir yazıdan yola çıkılarak hazırlandı.

O yazının sahibi Fehmi Koru’ydu ve Taha Kıvanç müstear adıyla kalem oynatıyordu. Üstelik soruşturma kapsamında çağrılı olarak gittiği savcılıkta “Burak Akbay cemaat evlerinde kalıyordu” diyerek, bu iddiasında ısrarcı olmuştu.
Davanın iddianamesi, dediğim gibi onun yazısından yola çıkılarak hazırlandı, içine Sözcü’nün hakikaten son derece problemli, FETÖ taktik ve propaganda yöntemlerini andıran haberleri de eklendi.

Eh bir de tanıklar gerekiyordu “FETÖ iltisakını kanıtlamak” için. Bulunamamış olacak ki Sözcü’yü haberlerinden dolayı zaman zaman sertçe eleştiren gazeteciler çağrıldı; bendenizle birlikte Cem Küçük, Ersoy Dede ve Hüseyin Gülerce.
Sanırım “Bu adamlar esip gürlediğine göre kesin bu gazetenin FETÖ iltisakına dair bilgiye de sahiptirler” diye düşünülmüştü. Oysa eleştiri kanıt anlamına gelmiyordu.

Biz duruşmalara gittik ve ifadelerimizi verdik. Zaten biliniyor ne dediğimiz. Merak edenler için hem duruşma öncesi, hem sonrası yayınlanan iki yazımda olayın safahatı ve konuya ilişkin değerlendirmelerim var.(*)

MEĞER HİSSETTİKLERİNİ YAZMIŞ
Bu iddianamenin yazılmasının asıl sebebi olan Fehmi Koru ise kendisine tebligat gelmediğini belirterek uzun süre tanıklık yapmadı mahkemede. Ama nihayet önceki gün çıktı hâkimin karşısına. Ve Burak Akbay’ın cemaat okullarında okuduğu ve onların evlerinde (ışık evlerinde) kaldığı yolundaki yazısıyla savcılığa verdiği ifadeye ilişkin bakın ne dedi:

“Orada da anlattığım gibi bir gezi sırasında Ertuğrul Akbay'ın bana aktardığı, oğlunun o sırada İsviçre’de öğrenci olduğu ve güzel insanlarla tanışarak vatana millete dinî hassasiyetlere sahip bir insan olarak yetiştiği şeklinde aklımda kalan bir cümlesi olmuştu… Yazımda o dönemde o kanaate sahip olduğum için o yöne işaret edecek bir cümle kurdum. O zaman FETÖ yoktu, ‘güzel insanlar’ ifadelerini ben cemaat olarak yorumladım”
Ne güzel değil mi? Baba Akbay ile konuşmuş ve “güzel insanlar” sözünden onun Cemaatçileri kastettiği sonucunu çıkarıp bunu köşesinde “Burak Akbay cemaatçilerin okulunda okudu, onların evlerinde kaldı” deyip Sözcü’yü de Cemaat’in kurdurduğunu yazmış. Böyle HİSSETMİŞ kendisi. Hisler çok mühim tabii.
Dahası var, hâkim, hisli Fehmi Bey’e savcılık ifadesinde “Burak Akbay’ın İsviçre’de cemaate ait bir evde kaldığı” iddiasında ısrar ettiğini hatırlatınca “İfademde öyle bir şey geçiyorsa bu yanlış” demiş.


HİSLİ MEKTUPLAR DA TAŞIMIŞTI
Fehmi Koru, Zaman gazetesinde yıllarca yazarlık ve yönetmenlik yapmış bir isim. FETÖ ile çok yakın ilişkileri olan ve hatta bu müktesebatı FETÖ’nün 7 Şubat MİT darbesi sonrası Pensilvanya’ya gidip “güzel insan” Fetullah Gülen adlı terör elebaşından dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e “his dolu” mektup getirecek kadar eski ve köklü olan bir isim.
İnsan işittiklerine ve okuduklarına inanamıyor.
Fehmi Koru’nun önceki günkü duruşmada söylediklerinden sonra fena oldum.


BİR HUKUK CİNAYETİNİN DOLGU MALZEMESİ Mİ OLACAKTIK?
Şimdi anlıyorum ki onun yazısı ve ifadelerinden yola çıkılarak hazırlanan bu tuhaf iddianameyle açılan dava ile âdeta hukuk dışı skandal bir infazın dolgu malzemesi yapılacaktık.
Tayyip Erdoğan’ın basın danışmanlığından Erdoğan düşmanlığına evrilen, Hürriyet’in kullanıp da kirli bir mendil gibi kapı önüne bıraktığı Akif Beki’nin aşağıdaki sözlerinden ne demek istediğim anlaşılır:
“Savcılar artık bunlara güvenilip iddianame yazılmayacağını umarım anlamışlardır”
Demek ki Akif Beki’ye göre savcılar kanıtlara göre değil, gazetecilerin eleştirilerine göre iddianame hazırlamalılar. İlginç bir hukuk anlayışı.
Kimi kalın kafalılar için eleştiri kanıt anlamına geliyor olmalı.

Sözün bittiği yer.

Akif Beki Cem Küçük kendisini eleştirdiğinde İbrahim Kalın Ağabey’ini devreye sokup rica minnet arattırması da galiba bu “özgün hukuk anlayışı” nın sonucu.

Aşağıda linklerini eklediğim, savcılık ifademden ve duruşma sonrasında yayınlanan yazılarım ders niteliğinde olmalı ama biliyorum ki anlattıklarım içki masalarının mütedeyyin görünümlü sahtekârları için değil.

Fuat Uğur'un yazısının tamamı için tıklayın

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar