KULİS

Fikret Bila istifa etti! Milliyet gazetesinde şok!

Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila görevinden istifa etti.

Fikret Bila istifa etti! Milliyet gazetesinde şok!
GAZETECİLER.COM - ÖZEL İÇERİK

Milliyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fikret Bila, 30 Temmuz 2013 tarihinden beri sürdürdüğü görevinden istifa etti.

Bila ayrılık kararını az önce çalışma arkadaşlarına gönderdiği maille duyurdu.

Bila mailinde şunları yazdı:

"Değerli çalışma arkadaşlarım

Üç yıldır yürüttüğüm Genel Yayın Yönetmenliği görevimden bugün itibariyle istifa etmiş bulunuyorum. Başta Sayın Erdoğan Demirören olmak üzere Demirören ailesine ve her zaman her konuda desteğini gördüğüm siz değerli çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."


FİKRET BİLA KİMDİR?

1958 yılında Zonguldak'ta dünyaya geldi. Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nden mezun oldu. 1980-1985 yılları arasında Sayıştay Denetçisi olarak görev yapan Bila, Gazi Üniversitesi'nden 1986 yılında doktora derecesi aldı.

Gazeteciliğe 1977'de Yankı dergisinde başladı. Bir süre ara verdikten sonra 1986'da Nokta dergisiyle yeniden gazeteciliğe döndü. 1987'de girdiği Milliyet gazetesinin Ankara temsilciliğini yaptı. Halen aynı gazetede Yön başlığı altında köşe yazıları yazmaktadır.

Bila 30 Temmuz 2013 tarihinde Milliyet gazetesi genel yayın yönetmenliğini görevini üstlendi.

7 Temmuz 1998'de Başbakan Mesut Yılmaz'ın Makedonya'ya düzenlediği ziyaret sırasında, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen ve milletvekili Şinasi Altıner'le birlikte geçirdiği trafik kazasında ağır biçimde yaralandı. Yaklaşık 1 ay süren tedavi sürecinin ardından bir süre sonra mesleğine döndü.

İSTİFANIN GEREKÇESİ O İSİM Mİ?

Milliyet gazetesi son olarak Can Dündar'a Çağlayan Adliyesi önünde yapılan silahlı saldırının haberinin, patron müdahalesi ile gazetenin internet sitesinden çıkarılmasıyla gündeme gelmişti. Erdoğan Demirören ve çocuklarının müdahalelerinin Reza Zarrab haberlerine de uzanmasının ardından, sansüre itiraz eden gazetenin internet sitesi milliyet.com.tr'nin yayın yönetmeni Serkut Bozkurt da yaklaşık 3 ay önce transfer edildiği gazeteden önceki hafta ayrılmak zorunda kalmıştı.

DEMİRÖREN "MİLLİYET'İN BAŞINA KİMİ GETİREYİM" DİYE SORMUŞTU

Milliyet ve Vatan'ı Doğan Yayın Holding'ten satın aldıktan sonra medya grubunun başına kimi getireceğini dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan'a sorduğu ortaya çıkan Erdoğan Demirören, iktidara en yakın medya patronları arasında girdi. Erdoğan Demirören'in, 'İmralı Zabıtları' haberi yüzünden Tayyip Erdoğan'ı aradığında, "Patron" diye hitap ettiği ve telefonda ağladığı ses kayıtlarıyla kamuoyuna yansımıştı.

BİLA O İSME İTİRAZ ETMİŞTİ

Fikret Bila, yaklaşık iki ay önce on yıl TGRT Haber'de çalıştıktan sonra Milliyet'te yazmaya başlayan Mehmet Soysal'ın Demirören ailesi tarafından medya grubu başkanlığına getirilmesine itiraz etmiş, bunun üzerine söz konusu atama geri alınmıştı. Milliyet Genel Yayın Yönetmenliği için önde gelen adaylar arasında Soysal'ın da bulunduğu, Bila'nın da yıllarca çalıştığı Doğan Grubu'na dönebileceği, Hürriyet'te yazabileceği konuşuluyor.