KİTAPLIK

Ferhat Ünlü ‘Üst aklın romanı’ İlahi Kripto'yu yazdı

Gazeteci-romancı Ferhat Ünlü, son 15 yılda pek çok şeyin günümüzde gerçeğe dönüştüğü siyasi ve istihbari iklimin fotoğrafını çeken kitap yazdı.

Ferhat Ünlü ‘Üst aklın romanı’ İlahi Kripto'yu yazdı

Gazeteci-romancı Ferhat Ünlü, son 15 yılda komplo olarak nitelendirilen pek çok şeyin günümüzde gerçeğe dönüştüğü siyasi ve istihbari iklimin fotoğrafını çeken ilginç bir roman yazdı.

Ünlü, İlahi Kripto/Zamana Tapanlar'ın büyük sırrı adlı yeni romanında dünyayı yönetme iddiasındaki küresel bir gizli örgütün faaliyetlerini anlatıyor. Örgütün adı Kronosizm Tarikatı. 'Zaman'a tapan ve dünyayı kadınların yönetmesi gerektiğini öne süren bir tarikat bu. Elbette hayal ürünü bir tarikat. Ama planları ve eylemleriyle, 'üst akıl' olarak nitelendirilen küresel gücün gizli faaliyetlerini akıllara getiriyor. Bir anlamda onu sembolize ediyor.


İlahi Kripto, bu gizli tarikatın üst düzey yöneticilerinden oluşan gayrimeşru bir mahkeme heyetince yargılandıktan sonra idam edilen romanın başkarakteri Atilla Pan'ın kardeşi Alparslan Pan'ın bir mektubu ile başlıyor. Bir romancı olan Atilla Pan, aynı zamanda Gizli İlimler Teşkilatı (GİT) adı verilen bir kozmik istihbarat teşkilatının başkanının oğlu. Bu teşkilat, yakın gelecekte, 2023'te, tek dünya devleti kurmak için ilk hedef olarak belirlediği Türkiye'ye karşı yıkıcı faaliyetlere girişen tarikatı araştıran bir teşkilat. Ve tabii tüm dünyada faaliyet gösteren diğer ezoterik örgütleri de…


Alparslan Pan, kısa mektubunda, "Atilla Pan, hikâyesine sondan başlamak istemişti. 'Çünkü…' demişti. 'Bu öyküye neresinden başlarsan başla sır, her halükârda en sona kalır.' " diyor. Bu mektup aynı zamanda postmodern kurmaca ilkelerini kullanan eserin üst kurmaca metni. Sonrasında Atilla Pan'ın kendisini yargılayan tarikatın ayinini anlattığı asıl metne geçiyoruz.


SIRA DIŞI BİR ÖYKÜ

Bu kısımdan sonra Atilla Pan'ın, çoğu zaman kadere yorduğu derin komplolarla ilerleyen sıra dışı bir öykü başlıyor. Babası Eşref Pan'la gittiği bir İtalya seyahatinden dönüşte havalimanında karşılaştığı gizemli adamın tuhaf sözlerinden sonra İstanbul'da Şehitler Köprüsü üzerinde bir kaza sonucu kardeşi Alaattin Pan'ın ölümüne kendi gözleriyle şahitlik ediyor romanın başkarakteri. Bu kazadan sonra hayatına Tarikat giriyor. Atilla Pan'ın kaza yerinde rastlantı sandığı bir senaryo sonucu Defne ile tanışması, Tarikat'la tanışmasının da miladı aslında. Romanda 'Helen kadar güzel, Hürrem Sultan kadar fettan bir kadın' olarak tasvir edilen Defne, başkarakterin hayatına girdikten sonra sırasıyla iyi, kötü bütün karakterlerin devreye girdiği muammalarla dolu bir öykü başlıyor. Bundan sonrasını, romanın finalini ifşa etmemek için tanıtım metninde yer alan cümlelerle verelim:

"(Atilla Pan) Tek dünya devleti kurmaya çalışan bir gizli tarikatın hedefi olduğunu anlamıştır artık. 'Zaman'ı tanrı olarak gören ve dünyayı kadınların yönetmesi gerektiğini öne süren Kronosizm adlı bu tarikat, Armageddon denilen son büyük savaşı, 29 Ekim 2023 tarihinde 'dünyanın rahmi' olarak nitelendirdiği İstanbul'da başlatmayı planlamaktadır. Bu plan, İlahi Kripto'nun kahramanları arasında yaşanacak amansız bir mücadelenin fitilini ateşleyecektir:

Atilla Pan'ın evlenme tekliflerini 'İlahi Kripto'yu çözmesi şartıyla kabul eden Helen kadar güzel, Hürrem Sultan kadar fettan bir kadın olan Defne, ancak Marquis de Sade, Hasan Sabbah, Jasques de Molay, Hitler ve Fetullah Gülen'in birleştirilmesiyle ortaya çıkabilecek 'Frankenstein terörist' Egemen Us, 2023'teki savaş ayinine Antik Yunan Tanrısı Pan maskesiyle çıkan arzunun ve engelin timsali, tarikatın altın dişisi Hayfa, Gizli İlimler Teşkilatı'nın (GİT), 'ayaklı yalan makinesi' gibi çalışan başarılı, karizmatik istihbaratçısı Tahir Beyoğlu, casus yöneticiliği mesleğine babası vasıtasıyla girmiş ve örümcek ağını andıran güçlü bir haber alma sistemi kurmuş GİT'in efsanevi Başkanı Eşref Pan ve daha niceleri…"

BİR MİSTİK BİLİMLER ROMANI

Yine tanıtım metninde İlahi Kripto, "Tapınakçılar'dan Masonlar'a, İlluminati'den Gülen Terör Örgütü'ne ezoterik örgütleri mercek altına alan, istihbarat ve psikanalizle yoğrulmuş bir mistik bilimler romanı. Ve bireysel bir paranoya mı, küresel bir komplo mu sorusunu zihnimize çivileyen muammalarla örülü bir paradoksun hikâyesi. Bir postmodern kurgu şöleni" olarak nitelendirilmiş. Gerçeklikle hayalin birbirine karıştığı bu girift atmosferde okur, "Acaba okuduklarım bütünüyle gerçek olabilir mi?" diye sormadan edemiyor.

Ferhat Ünlü; İlahi Kripto'da aşk-nefret, sanat-siyaset ve hayat-ölüm temalarını; romantizm-trajedi sarmalında güçlü imgelerle anlatan iddialı, esrarengiz ve sürükleyici bir öykü sunmuş okura. Ve tıpkı hayatın, en gizemli şeyi -ölümü- sona bırakması gibi büyük gizemi romanın finaline bırakmış.

5 Ekim 1975 Adana doğumlu Ünlü, 22 yıldır gazetecilikle, 15 yıldır da romancılıkla uğraşan bir yazar. Gazeteciliği 1995'te İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde okurken başladı. 1997'de bu okuldan mezun oldu. Mesleğinin ilk yıllarından itibaren istihbarat ve terör konularında uzmanlaştı. İlk romanı Buzdan Gözyaşı (Bakış Yayınları) 2002 yılında yayınlandı. Ünlü'nün Bir Gölgenin İntikamı (Everest Yayınları, 2003) adlı romanı, polisiye türünün Türkçe'deki başarılı örneklerinden biri olarak değerlendirildi. Darbe dönemlerinde Atatürk heykelleri yaparak zenginleşmiş bir adamın oğlunun sıra dışı hikâyesini anlatan Kötü Roman (Turkuvaz Yayınları, 2011), bir psikolojik ve politik gerilim hikâyesi olarak nitelendirildi.

Münasebetsizleri Ayıklama Teşkilatı/M.A.T (Everest Yayınları-2006) adlı bir romanı daha bulunan Ünlü'nün üç de araştırma kitabı var: Susurluk Gümrüğü (Birey Yayınları, 2000), Eymür'ün Aynası (Metis Yayınları, 2001) ve Sadettin Tantan (Metis Yayınları 2001).

Ferhat Ünlü, 15 Temmuz, hatta 17-25 Aralık süreçlerinden önce Fetullahçı Terör Örgütü'nün kamuoyunca bilinmeyen imamlarını ve gizli illegal faaliyetlerini ortaya çıkaran önemli haberler yaptı, yazılar yazmış bir gazeteci. Ünlü, FETÖ'ye 'Paralel Devlet' denilmesine vesile olan 'Devlet, Paralel Devlet'e karşı başlıklı yazıyı bundan 5,5 yıl önce 12 Şubat 2012'de kaleme almıştı.

2012-2016 yılları arasında TV NET Televizyonu'nda İstihbarat ve Haber Analiz adlı programların yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlenen Ünlü, halen A Haber ve Habertürk televizyonlarında yorumcu olarak programlara katılıyor ve Sabah Gazetesi'nde yazıyor.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar