GÜNDEM

Felaket haberleri koronavirüsten daha hızlı yayılıyor!

Melih Altınok, Son Durak programına konuk aldığı Ahmet Rasim Küçükusta'nın uyarısını paylaştı ve özellikle sosyal medyada bir haberi duyururken teyit ettirme konusunda ihmalkar davranıldığını belirtti.

Felaket haberleri koronavirüsten daha hızlı yayılıyor!

Sabah yazarı Melih Altınok, gazetecilerin dahi sosyal medyada bir haberi yayınlarken teyit konusunu ihmal ettiğini koronavirüs üzerinden anlattı. 

İşte o ifadeler:

Geçtiğimiz günlerde atv Son Durak'ta Koronavirüs'ün yayılma hızıyla ilgili sorularımızı yanıtlayan Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta şu uyarıyı yaptı: "Unutmayınız ki, sosyal medyada felaket haberlerinin yayılma hızı, Koronavirüs'ün yayılma hızının katbekat üzerindedir."

Doktorumuz iğneyi cebinde saklayıp çuvaldızı gazetecilere saplıyor ama sonuna kadar haklı. Zira gazeteciler olarak kimi zaman haberi ilk duyuran olmanın hevesiyle aceleci davranabiliyoruz. Mesleğin temeli olan teyit etme, doğrulama refleksini ihmal edebiliyoruz.

Hata yapıp, yalanın yayılmasına neden olabiliyoruz. *** Çuvallamanın bir diğer nedeni de meslekten ziyade kişiliğimizle alakalı olabilir. Eğer farklılıklara kapalı, kendi dünyasına hapsolmuş ve ön yargılarıyla idare eden biriysek, nalıncı keseri gibi algıladığımız her veriyi kendimize yontabiliriz. Elinde çekiç olanın her şeyi çivi gibi görmesi misali, gerçeği eğip bükebiliriz. Ama bir olur iki olur hadi üç olur değil mi? Her seferinde tufaya geliyorsak, zırt pırt sosyal medyada yaydığımız enformasyonu dönüp siliyorsak, sonra da hiçbir olmamış gibi ıslık çalıyorsak daha ciddi sorunlarımız olduğu kesindir.

Yazının tamamı için tıklayın...

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar