GÜNDEM

Fehmi Koru o iddiasının kaynağını açıkladı...

Sözcü gazetesine operasyon kadar Fehmi Koru'nun "Burak Akbay cemaat evlerinde yetişti" iddiası da tepki çekiyor... Koru o iddiasının kaynağını açıkladı...

Fehmi Koru o iddiasının kaynağını açıkladı...

Sözcü gazetesine yönelik FETÖ operasyonu kadar gazeteci yazar Fehmi Koru da eleştirilerin hedefinde...

Çünkü "Burak Akbay cemaat evlerinde yetişti" iddiası da Sözcü'nün patronu hakkındaki suçlamalardan birisiydi...

Fehmi Koru, Sözcü Gazetesi'ne yönelik FETÖ soruşturmasında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na tanık sıfatıyla ifade verdi. Koru'nun eleştirilmesine neden olan iddiasının kaynağını şöyle açıkladı: "Burak Akbay’ın babası Ertuğrul Akbay bana 'Burak İsviçre’de cemaate ait bir evde yetişti' dedi..." 

"BABASI BİR SEYAHATTE ANLATMIŞTI"

Sabah gazetesinin haberine göre, 24 Nisan 2010 tarihli Yeni Şafak gazetesinde "Taha Kıvanç" mahlas ismiyle kaleme aldığı ve "Burak Akbay'ın FETÖ evlerinde yetiştiği" iddiasıyla ilgili yazısı sorulan Koru, 1990'lı yıllarda Burak Akbay'ın babası Ertuğrul Akbay'ın, oğlu hakkında kendisine söylediklerini anlatarak şunları söyledi:

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay ve babası Ertuğrul Akbay

"BU SAYEDE DOĞRU DÜZGÜN YETİŞTİ DİYE ÖVGÜ İLE ANLATTI"

''Burak Akbay'ın yine gazetecilik yapan babası Ertuğrul Akbay ile bir gezi sırasında sohbetimiz olmuştu. Ertuğrul Akbay, bana oğlu Burak'ın 'İsviçre'de cemaate ait bir evde kaldığını, o sayede doğru düzgün yetiştiğini' övgü ile anlatmıştı. Yıllar sonra Burak Akbay'ın ani bir yükseliş sergileyerek Sözcü gazetesini açması bana tuhaf gelmişti. Baba Ertuğrul Akbay'ın bana 90'lı yıllarda bahse konu sohbetinde 'Oğlum dinine bağlı, muhafazakâr değerlere sahip biridir' demesine rağmen Sözcü gibi aşırı muhalif bir gazetenin patronu olmasını ben mantıklı bulmamıştım. Bu nedenle Yeni Şafak'taki yazıyı kaleme aldım."

"O YAZIDAN SONRA ERTUĞRUL AKBAY BENİ TELEFONLA ARADI"

Bu yazımdan sonra Ertuğrul Akbay beni cep telefonumdan aradı. Yazıyı yazdığım için beni eleştirdi. Ben de kendisine 'Burak Akbay kendi imzası ile bir cevap verirse bunu gazete köşesinde yayımlayacağımı' söyledim. Kendisinin söylediklerini yayımlamamı istedi. Ben de 'Muhatabım sen değilsin, Burak Akbay açıklama gönderirse gönderdiği yazıyı köşeme taşırım' dedim. Bu yazımla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi. Ben cemaatin muhalefeti de kontrol altına alıp gerektiğinde hükümete sert muhalefet yapmak için bu gazeteyi kurdurmuş olabileceğini düşündüm ve bu yazıyı kaleme aldım.''

BURAK AKBAY'IN 'TÜRKİYE'YE DÖNMEYECEĞİM' DEDİĞİ İDDİASI

Sözcü Gazetesi'nin sahibi Burak Akbay'ın, Türkiye'ye dönmeyi düşünmediğini söylediği ileri sürüldü. Londra'da Alman Haber Ajansı DPA'ya açıklamalarda bulunan Akbay, "Türkiye'ye dönersem tutuklanırım" dedi. Akbay, FETÖ ile ilişkisinin olmadığını iddia etti.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar