GÜNCEL

Fatih Altaylı'dan 'Galataport' çarkı! 2006'da projeye karşı çıkmış!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, yenileme çalışmaları tamamlanıp hizmete açılan "Galataport"u kaleme aldı. Galataport için “İstanbul’a şahane bir hediye” diyen Altaylı’nın 2006 yılında söz konusu projeye karşı olduğu ortaya çıktı.

Fatih Altaylı'dan 'Galataport' çarkı! 2006'da projeye karşı çıkmış!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı bugünkü köşesinde, dönemin Sabah gazetesinde Genel Yayın Yönetmenliği yaparken karşı çıktığı Galataport projesine değindi.

 'DAVALAR AÇILDI, İŞ YILLARCA DURDU'

Galataport gezisini kaleme alan Fatih Altaylı, "Neredeyse 150 yılı aşkın süredir İstanbulluların erişimine kapalı İstanbul’un Karaköy ve Salı pazarı arasındaki sahile. Hatırlayacaksınız, 2006 yılında burası özelleştirmeye çıkarıldı. Sami Ofer adlı bir İsrailli işadamı neredeyse bedavaya burayı aldı. O zaman benim başında bulunduğum gazete bu satışa büyük tepki gösterdi." ifadelerini kullandı.

 Galataport'a birçok dava açıldığını vurgulayan Altaylı, "Davalar açıldı, iş yıllarca durdu, sonunda davalar bitti, inşaat başladı ve Galataport geçen hafta açıldı. Ben de gezmeye gittim." dedi.

Altaylı, Galataport'a övgüler dizdi:

 "Çok akıllıca yapılan, müthiş bir yer olmuş. Her şeyden önemlisi yaklaşık 1,5 kilometrelik bir sahil şeridi 150 yıl sonra halka açılmış. Müthiş bir teknoloji kullanılarak, limana inip kalkan bir zemin uygulanmış ve gemiler yanaştığı anda, geminin yanaştığı kadar bölümünde zemin yükselerek gümrüklü bölgeyi halka kapatıyor ama sahilin geri kalanı halka açık oluyor."

2005 VE 2006'DA KARŞI ÇIKMIŞ

 Ancak Fatih Altaylı’nın Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni iken Galataport’a ilişkin yazdığı yazılarda kullandığı ifadeler dikkat çekti.

 Altaylı’nın, 23 Eylül 2005’de kaleme aldığı “Niye sadece Galataport’u eleştirdik” başlıklı yazısında Galataport projesi için “yamuk” ifadesini kullandığı ortaya çıktı.

 "BİZ BU İHALEYİ YAMUK OLARAK GÖRÜYORUZ"

Altaylı’nın yazısındaki ilgili bölüm şu şekilde;

İktidarda müthiş bir "alınganlık" baş gösterdi. En küçük eleştiriye dahi tahammül edemiyorlar. Başbakan Erdoğan "bazı" özelleştirmelerle ilgili olarak yapılan eleştirilere "Hızımızı kesmek istiyorlar" yanıtını veriyor. Ben de bundan fena halde "alınıyorum."

 Çünkü en çok eleştirilen ihale Galataport ve buradaki "garabeti" gündeme taşıyan gazete Sabah.. Diğer gazeteler "anlaşılması güç" ama bir o kadar da "kolay" nedenlerle bu ihaleyi "doğru" göstermeye çalışırken, biz bu ihaleyi "yamuk" olarak görüyoruz.

 “GALATAMORT DİYE DUYURDUK”

 Fatih Altaylı, 2 Şubat 2006 tarihinde kaleme aldığı “Koordinasyon” başlıklı yazısında da Galataport projesiyle ilgili şu ifadelere yer verdi:

 “Galataport'un iptal yoluna girmesini dün "Galatamort" diye duyurduk. Dün yapılan siyasi açıklamalarda da bizim bu başlık kullanıldı.

 Galataport projesi gerçekten "mort" oldu. Çünkü başından hatalıydı.Ancak bu konudaki karmaşa hala sürüyor.

 Başbakan'ın, "İptal diye bir şey yok, kararı ben vereceğim" dediği saatlerde, Maliye Bakanı, "Yeni ihale açacağız" diyor.

 Galataport işinde hükümet içinde bir koordinasyon olmadığı net biçimde ortaya çıkıyor.”

Yorumlar