GÜNDEM

Fatih Altaylı'dan deprem yorumu: Vatandaş da suçlu fakat devlet neden var?

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, deprem konusunda herkesin suçlu olduğunu fakat esas olanın denetim olduğunu kaydetti.

Fatih Altaylı'dan deprem yorumu: Vatandaş da suçlu fakat devlet neden var?

İzmir depremi üzerine kaleme aldığı dünkü yazısında İmar Affı'nı eleştiren ve devletin kimlerin öleceğini bildiğini söyleyen Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde yayınladığı "Devlet-Millet el ele hep beraber ölüme" başlıklı yazısında vatandaşın ve birçok yetkilinin suçu olsa da esas olanın denetim olduğunu kaydederek, eleştirilerini sürdürdü:

Dün devlet hangi binanın yıkılacağını biliyor diye yazdım. Bazı okurlar haklı olarak “Peki vatandaşın hiç mi suçu yok” diye itiraz ettiler. Olmaz mı! Suçun büyüğü vatandaşta elbette. 3 metrekare daha fazla pay alacağım diye çoluğunu, çocuğunu kendini çürük binada oturmaya mahkum edip, kentsel dönüşüme sokmayan açgözlü vatandaş da suçlu... Sağlam yapılmış binanın kolonlarını kesip iş yerini genişleten öküz de suçlu. Üç kuruş fazla kazanmak için malzemeden çalan müteahhit de suçlu. Projeyi mühendise çizdirmeyen de suçlu. Çizmediği projenin altına imza atan mühendis de suçlu.

Suçlu çok. Ama devlet niye var! Denetlesin diye. Millet suç işleyemesin diye. İşlerse de iyi kötü bir ceza alsın diye. Tabancayı çekip birini öldürürseniz devlet ne yapıyor? Sizi yakalıyor, yargılıyor, hapse atıyor. Ayrıca da insan öldürmekte kullanılacak silahları ruhsata bağlıyor, herkese vermiyor. Her türlü suçu önlemek için önlem alıyor, denetliyor, önlemler işe yaramaz ise ceza sistemini devreye sokuyor. Peki burada ne yapıyor? Genelde hiçbir şey. Depremi bekliyor. İnşaat usulüne uygun yapılmamış! Peki denetleyen kim? Kolon kesilmiş! Denetleyen kim?

Üç metrekare fazla için çürük ev dönüşüme sokulmamış! Yasal düzenlemeyi üç oy korkusuyla yapamayan kim?

Yıkılacak binaları bildiği halde adım atmayan kim Devlet!

Deprem ülkesinde sürekli imar barışları çıkaran kim? Devlet!

Parlamentosuyla, merkezi hükümetiyle, belediyeleri ile. Ve tabii milleti ile. Elbirliği ile.İşbirliği ile.

Yorumlar