GÜNCEL

Fatih Altaylı'dan büyük ikramiye tartışmasına son verecek öneri!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı Avrupa ve Amerika'da uygulanan 'ikramiye devretmesi' modelinin Türkiye'de uygulanması ile büyük ikramiye tartışmalarının sona ereceğini belirtti ve detayları okuyucuları ile paylaştı.

Fatih Altaylı'dan büyük ikramiye tartışmasına son verecek öneri!

Yılbaşı denilince ilk akla gelenlerden büyük ikramiye... Tabiki tartışmaları da beraberinde getiriyor. Fatih Altaylı da piyango çekilişlerinin hem daha keyifli hale gelmesi hem tartışmaların bitirilmesi için 'ikramiye devretmesi' modelinin uygulanabileceğini belirtti. Altaylı, "Mesela geçen yılın 70 milyonluk ikramiyesi alınmadı.Bu ikramiye bu yılın ikramiyesine eklenip büyük ikramiye 150 milyon TL olsaydı durum daha cazip olmaz mıydı!" ifadelerini kullandı.

İkramiyeler devretmeli

Milli Piyango’da büyük ikramiyelerin çıkıp çıkmaması ile ilgili tartışmalar bitmiyor. Bırakın büyüğü acaba küçükler çıkıyor mu diyerek yangına körükle gitmeyeyim. Ya da “Ahlaksızlık o kadar genel geçer oldu ki, hiçbir şeye güven kalmadı memlekette” demeyeyim.

Söyleyeceğim başka bir şey.

Bu tartışmaları bitirecek evrensel bir model var.

İkramiyenin devretmesi.

Büyük veya küçük ikramiye olarak belirlenen miktardan bilet alanlara isabet etmeyenler hemen ertesi haftaya, yıl içinde süresi zarfında tahsil edilmeyenler de süre dolduktan sonraki ilk çekilişin ikramiyesine eklenirse sorun biter.

Ve piyango çekilişleri de daha keyifli hale gelir.

Mesela geçen yılın 70 milyonluk ikramiyesi alınmadı.

Bu ikramiye bu yılın ikramiyesine eklenip büyük ikramiye 150 milyon TL olsaydı durum daha cazip olmaz mıydı!

Avrupa’da, Amerika’da büyük lotaryalarda ilk hafta atıyorum 30 milyon avro olan ikramiye hiç kimseye isabet etmezse bir sonraki haftaya ekleniyor.

İkramiye arttıkça talep de artıyor ve bir hafta içinde yüz milyonlarca avroya ulaşıyor.

Bizde de öyle olur!

Ama tabii o zaman da “Acaba gerçekten kime çıktı” diye başlarız konuşmaya.

Çünkü en önemli şeyi kaybetti bu ülke.

Güveni.

Bir daha ne zaman geri gelir Allah bilir!

Yorumlar