GÜNDEM

Fatih Altaylı'dan Acun Ilıcalı'nın dijital platformu Exxen için "araklandı" iddiası

Gazeteci Fatih Altaylı, Acun Ilıcalı'nın yeni dijital platformu için belirlediği "Exxen" isminin "araklama" olduğunu iddia etti.

Fatih Altaylı'dan Acun Ilıcalı'nın dijital platformu Exxen için "araklandı" iddiası

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde Acun Ilıcalı'nın yeni dijital platformu Exxen'e ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Altaylı, aynı gazetede köşe yazarlığı yapan Kübra Par'ın "tutmaz bu iş" yorumunu hatırlatarak, "Acun bir sihirbaz ama Exxen isminin Exxon'dan araklandığı çok belli" dedi:

"EXXEN markasının Amerikan petrol şirketi EXXON’dan araklandığı çok belli. Standart Oil of New Jersey antitröst yasaları gereği bölünürken, bu ismi almıştı. Aslında EXON olacaktı ama Exon soyadlı bir vali olduğu ortaya çıkınca bir X daha eklemişler ve iki X’in yan yana geldiği tek kelime olarak birinin adına toslama ihtimalini ortadan kaldırmışlardı. EXXEN adı belli ki oradan esinlenme. Ama Türkiye’de bu EXXON’dan ilk esinlenme değil ne yazık ki!

Aynı EXXEN markası daha önce Fili Boya’nın bir ürününde kullanıldı. Filli Boya Exxen olarak. Belli ki, şimdi de Acun’a bu markayı geçirmiş reklamcısı. Filli Boya dava açıp “Bu benim markam” der mi bilmiyorum. Ama bildiğim şudur.  Filli Boya’nın reklamlarını yapan “C ve D sosyoekonomik gruplarının” reklamcısı Ali Taran, Acun’un da yakın dostu ve aynı zamanda reklamcısı."

Yorumlar