GÜNDEM

Fatih Altaylı: Erdoğan'ın kitlesi "lidere inanma" arzusunun sonuna geldi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kitlesinin "lidere inanma" arzusunun sonuna geldiğini yazdı.

Fatih Altaylı: Erdoğan'ın kitlesi "lidere inanma" arzusunun sonuna geldi

Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı, bugünkü köşe yazısının "İnandırıcılık" başlıklı bölümünde "Daha önce Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın dünyadaki en şanslı liderlerden biri olduğunu, “Arkasındaki seçmen kitlesini iki gün arayla birbirine yüz seksen derece zıt iki ayrı fikre inandırıp, bir bütün halinde yüz seksen derece ters istikamete döndürebilen bir başka lider görmedim” diye yazdığını fakat burada liderin “inandırma” becerisini gerektirdiği kadar, liderin takipçisi kitlenin de “inanma” arzusu gösterdiğini, "Ancak galiba bu durumun sonuna gelindiğini" söyledi:

Erdoğan’ın bu gücü hala bir kısım seçmeni üzerinde etkili ise de artık eskisi gibi “blok dönüşler” olmuyor.

Son olarak Erdoğan’ın “Geleceğimizi Avrupa ile şekillendirmek istiyoruz" mesajının toplumda ve kendi seçmeni üzerinde uyandırdığı etkiye bakarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Uzun zamandır “AB’nin şeytan olduğuna” inandırılan, daha 20 gün önce “Faşist AB” söylemi ile uyanan AK Parti kitlesi bu cümleye zerre prim vermiyor.

Hiçbiri kalkıp da “Evet evet Avrupacı olmalıyız” demiyor.

Buna mukabil parti içinde azınlık, parti dışında çoğunluk olan Avrupa yanlıları da “Bak işte doğruya döndük” demiyor.

Bunu gündelik taktiklerden biri olarak görüyor.

Yıllardır hakarete uğrayan AB ise bunun bir manevra olduğunu, kalıcı ve inandırıcı bir politikaya dönüşmeden bunu satın almayacağını açıkça gösteriyor.

Hele hele bazıları bunun AB’den Aralık ayında peyderpey gelecek olan yaptırımlara ilişkin bir ön alma olduğunu düşünerek ciddiye bile almıyor.

Yeni birkaç sene önce hem AK Parti kitlesinde hem toplumun genelinde hem de muhataplarında çok önemli etki ve beklenti yaradan “Erdoğan söylemleri” artık o etkiyi yaratmıyor. Kendisine en yakın kitle “Reis yine bir şeyler planlıyor” diye bakıyor. Seçmeninin geneli “Politik söylemdir. Gerçekçi değil geçicidir” diyor. Bir dönem AK Parti’ye sempati duymuş seçmen “İnanmam. Daha önce inandım boş çıktı” diyor.

Artık laf yetmiyor. Büyü bozuluyor.

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar