KİTAPLIK

Faruk Bildirici, Medyanın Ombudsmanı Saray'ın Medyası' adlı kitabı ile medya dünyasını sarsacak!

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Hürriyet'te Okur Temsilciliği yaptığı dönemde yaşadığı etik kavgasının bilinmeyenlerini, 'Medyanın Ombudsmanı Saray'ın Medyası' adlı kitapta kaleme aldı.

Faruk Bildirici, Medyanın Ombudsmanı Saray'ın Medyası' adlı kitabı ile medya dünyasını sarsacak!

Medya"Medyanın ombudsmanı Saray'ın medyası"; Faruk Bildirici, Hürriyet'teki etik kavgasının perde arkasını yazdı

Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, Hürriyet'te Okur Temsilciliği yaptığı dönemde yaşadığı etik kavgasının bilinmeyenlerini, "Medyanın ombudsmanı Saray'ın medyası" adlı kitapta topladı.

MEDYA DÜNYASINI SARSACAK KİTAP

Gazeteci olma serüveninde çocukluk dönemine ilişkin çarpıcı bir öyküyü de paylaşan Bildirici, bu kitabı hazırlarken, yaklaşık dokuz yıl boyunca biriktirdiği toplantı notları, gazete yöneticileriyle yaptığı yazışmaları içeren e-postalar, hazırladığı raporlar, tuttuğu günlükler ve çeşitli belgelere dayandığını söyledi. Kitabın subjektif bir yaklaşım içermemesi için mümkün olduğunca kitapta adı geçen kişilere ilgili bölümleri göndererek görüşlerini aldığını belirten Bildirici, sözlerini şöyle sürdürdü:

Aydın Doğan, Vuslat Doğan Sabancı, Ertuğrul Özkök, Ahmet Hakan dahil 50'den fazla kişiye göndererek kendileriyle ilgili bölümler hakkında görüşlerini almak istediğimi ilettim. Bazıları hiç yanıt vermedi. Ama çoğu ile görüştüm, itirazlarının haklı olduğuna karar verdiğim zaman haklarındaki bölümlerde düzeltmeler, eklemeler yaptım. Karşı görüş ya da açıklama yapmak isteyen Doğan Satmış, Temuçin Tüzecan, Volkan Vural, Çağlar Göğüş ve Mirgün Cabas'ın görüşlerini kitaba dipnot olarak koydum. Aydın Doğan ile görüş birliğine varmak mümkün olmadı. Kitaba sert tepki gösterdi, kinle hareket ettiğimi öne sürdü. Ben yine de somut eleştirileri varsa değerlendirebileceğimi ya da isterse karşı görüşünü kitaba ekleyebileceğimi ifade ettim. Kabul etmedi. Gazeteciliğe Aydın Doğan ile aynı açıdan bakmadığımız açık."

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar