GÜNDEM

Fadime Özkan'dan CHP'ye İdlib sitemi: Cepheyi terk ediyorsunuz!

Star yazarı Fadime Özkan, CHP'li Ünal Çeviköz'ün İdlib ile ilgili açıklamalarını yorumladı.

Fadime Özkan'dan CHP'ye İdlib sitemi: Cepheyi terk ediyorsunuz!

Türk askeri İdlib'de önemli bir sürecin içerisinde. Millet olarak askerimizin yanında yer almamızın şart olduğu bir süreç. 

Bu süreçte açıklama yapan CHP'li Ünal Çeviköz'ün sözlerini yorumlayan Fadime Özkan, CHP'nin cepheyi terk ettiğini söyledi. 

İşte o sözler:

Cumhuriyet Halk Partisi dış politik konularda gerçekdışı bir noktaya savrulmuş vaziyette. Genel başkan dahil hemen her CHP’li yetkilinin konuşmalarına baktığınızda savunduğu görüşün iktidar karşıtlığını aşıp Türkiye karşıtlığına demirlediğini, söyleyenin bundan zerre rahatsızlık duymadığını görürsünüz. Gerçek dışı, olup bitene aykırı, milli menfaatlere uzak, ayakları yere basmayan bir dizi konuşma. Bunu açığa çıkarmak için küçük bir söylem analizi yeterli. CHP’nin dış politikadan sorumlu genel başkan yardımcısı Ünal Çeviköz’ün açıklamaları mesela.

Eski bir diplomat olan Çeviköz geçen hafta CHP Genel Merkezinde düzenlediği basın toplantısında İdlib bahsinde bakın aynen şöyle diyor: “Türkiye halkı, yurttaşlarımız ve insanlarımız, Suriye ile savaşmayı istemiyor. CHP olarak biz savaş istemiyoruz. Ama savaş isteyenler ya da isteyen var. Türkiye’nin Suriye ile savaşmasını gerektirecek hiçbir meşru veya haklı bir gerekçe yoktur. Bir ülke için hayati çıkarlar söz konusu olmadığı müddetçe savaş cinayettir.” (21 Şubat 2020 Cumhuriyet)

*** Söylem analizine “Türkiye halkı, yurttaşlarımız ve insanlarımız, Suriye ile savaşmayı istemiyor” cümlesinden başlayalım. Ne demek “Türkiye halkı, yurttaşlarımız ve insanlarımız, Suriye ile savaşmayı istemiyor”? “Yurttaşlarımız” ve “insanlarımız” diye iki ayrı grup mu var Türkiye’de? Hani tek parti dönemi CHP’sinin “halk” ve “vatandaş” diye ayırdığıtürden? Biri diğerine üstün? CHP sözcüsü Cumhuriyet gazetesinin vaktiyle “Halk plajlara hücum etti, vatandaş denize giremedi” diye şikayetettiği gibi? CHP için eski bir alışkanlık, kötü bir zihin sürçmesi diyor ve geçiyorum.

Ama “Türkiye halkı Suriye ile savaşmayı istemiyor” vurgusu önemli. Elbette Türkiye halkı ne Suriye ile ne Rusya ile ne Amerika ile savaş istiyor. Zaten halk savaş istiyor diye Suriye’de değil ordumuz. İstek değil söz konusu olan. Zaruret. Mecburiyet. İçimize sıçrayan terör... Kapımıza dayanan 3 milyon… Sınırımıza yaslanan terör devleti…

Bıraktığınız anda parça parça koparılmak istenen coğrafya… Peki ya “CHP olarak biz savaş istemiyoruz” cümlesi? Parti ismi anarak, partiler üstü milli bir konuda, ele-güne, dosta-düşmana karşı birlik-bütünlüğün şart olduğu bir mevzuda alanı boş bırakıyor CHP. Bir anlamda askerin arkasında hizalanmayı gerektiren “cepheyi terk ediyor”.

Yazının devamı için tıklayın 

chp
ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar