MEDYA KÖŞESİ

Ersoy Dede: Yine tutuklu gazeteciler meselesi

Star gazetesi yazarı Ersoy Dede, bugünkü yazısında Can Dündar'ın "tutuklu gazeteciler" listesinin Dündar'ın yansıttığı gibi olmadığını yazdı.

Ersoy Dede: Yine tutuklu gazeteciler meselesi

Tutuklu gazeteciler meselesinin Avrupa'da çok gideri olduğunu belirten Ersoy Dede, Can Dündar'ın elindeki listeyi Adalet Bakanlığı verileriyle karşılaştırdı. 

Buna göre; "Dündar’ın gazeteci dediği kişilerden biri iki ayrı eylemde 2 polis ve 1 askeri şehit etmiş. Bir diğeri İstanbul'da 3 jandarma erini şehit etmiş, bir polis otosuna saldırmış. Bir başkası Hozat'ta biri binbaşı üç askerin şehit edildiği iki ayrı terör saldırısına katılmış. Gazeteci bunlar. Silahlı yağma ve 17 bıçak darbesiyle bir kişiyi öldüren de var, kira borcunu ödemesini isteyen ev sahibini bıçakla yaralayan da."

İŞTE ERSOY DEDE'NİN YAZISINDAN İLGİLİ BÖLÜM


Anlaşılan bu işin çok gideri var Avrupa’da. 
Oysa CPJ bile hazırladığı tutuklu gazeteciler raporlarında dünyanın bu konudaki karnesini çıkarırken ‘yaptığı meslek nedeniyle tutuklanan gazeteciler’ diye bir ifade kullanır. Bunu da elbette Can Dündar çok çok iyi bilir. Mesela kendisiyle ilgili durum. BBC’de yayınlanan Hard Talk’ın deneyimli sunucusu Stephen Sackur, Can Dündar’ın gözünün içine baka baka demedi mi;  “Hayır yapılan şey bütün gelişmiş ülkelerde suçtur” diye. Şimdi çıkmış elinde beş metrelik bir kağıt, ‘işte tutuklu gazetecilerin listesi’ diye dünyaya Türkiye’yi basını baskılayan bir diktatörlük rejimi gibi sunmaya çalışıyor. O listeyi, Adalet Bakanlığı verileriyle karşılaştırdım. Dündar’ın gazeteci dediği kişilerden biri iki ayrı eylemde 2 polis ve 1 askeri şehit etmiş. Bir diğeri İstanbul'da 3 jandarma erini şehit etmiş, bir polis otosuna saldırmış. Bir başkası Hozat'ta biri binbaşı üç askerin şehit edildiği iki ayrı terör saldırısına katılmış. Gazeteci bunlar. Silahlı yağma ve 17 bıçak darbesiyle bir kişiyi öldüren de var, kira borcunu ödemesini isteyen ev sahibini bıçakla yaralayan da. Bu demek değil ki, hiç tutuklu gazeteci yok!. Keşke olmasa. Ama o adam boyu listeyle algı oluşturmaya çalışan Can Dündar isimli sahtekarın satmaya çalıştığı gibi değil tablo. 

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar