GÜNDEM

Erdoğan: Deniz Yücel iade edilmeyecek...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, tutuklu Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in Almanya'ya iade edilmesinin söz konusu olmayacağını, Yücel'in "ajan ve terörist" olduğunu söyledi.

Erdoğan: Deniz Yücel iade edilmeyecek...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Silivri Cezaevi'ndeki tutuklu Die Welt gazetesi muhabiri Deniz Yücel'in Almanya'ya iade edilmeyeceğini açıkladı.

TGRT'de katıldığı programda açıklamalar yapan Erdoğan, Yücel'in Almanya'ya iade edilmesine de değindi, "Hiçbir surette olmayacak, ben bu makamda olduğum sürece asla" dedi.

ALMANYA NE TÜR MUAMELE YAPIYORSA BİZ DE ONU YAPACAĞIZ

Erdoğan, Almanya'nın Türk hükümetinin talep ettiği Türk vatandaşlarını iade etmediğini ifade ederek, "Onlar ne tür muamele yaparlarsa aynı muameleyi bizden görecekler. Onlardan herhangi birisi bizim elimize düşerse, aynı muameleyi görürler" şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı ayrıca, "Dedim ki 'Sayın Merkel, önce çıksın yargılansın. Herhangi bir şey yoksa bizim mahkemelerimiz, sizin mahkemelerinizden daha adildir. Bir şey diyemedi o gün. Daha sonra geldi mahkemeye çıktı ve mahkeme tutukladı. Şu anda içerde" dedi.

"BU TAM BİR AJAN TERÖRİST"

Erdoğan, gazeteci Deniz Yücel'in PKK ile bağlantısı olduğu iddiaları için de “Elimizde görüntüler, her şey var. Bu tam bir ajan terörist" yanıtını tekrarladı.

Gazeteci Deniz Yücel, ifade vermek için gittiği savcılık sorgusu sonrası gözaltına alınıp 27 Şubat'ta Türkiye'de yaptığı haberlerinde "terör propagandası yapmak ve halkı kin ve düşmanlığı tahrik etmek" suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Almanya hükümeti Deniz Yücel'in serbest bırakılması için girişimlerini sürdürürken, 4 Nisan'da Alman yetkililer ilk kez tek kişilik hücrede kalan Yücel ile görüşme izni almıştı.

Deniz Yücel, geçen çarşamba günü cezaevinde kız arkadaşı Dilek Mayatürk ile evlenmişti. Bu sayede Yücel cezaevinde bir kişi ile daha görüşme hakkına kavuştu.

Yorumlar