GÜNDEM

Erdoğan canlı yayında duyurdu: Evi müze oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konuştu. Erdoğan, İstiklal şairi Mehmet Akif Ersoy'un evinin müze olacağını açıkladı.

Erdoğan canlı yayında duyurdu: Evi müze oluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni'nde konuşma yaptı.

EĞİTİM VE KÜLTÜR SANATTA İSTENEN SEVİYEDE DEĞİLİZ
Eğitim ve kültür sanat alanında istenen seviyeye gelemediklerini belirterek, kültür sanat alanında yeni ve büyük adımları hep beraber atacaklarını ifade etti.

MEDENİYETİMİZİN ÜÇ TASAVVURU
"Bize düşen görev, medeniyetimizin 3 tasavvurunu; kalbiselimi, zevkiselimi, aklıselimi kendi tarihimizde, kendi geçmişimizde aramak, bulmak, yeniden yorumlamak ve geleceğe taşımaktır." diyen Erdoğan, Mimar Sinan gibi ekoller oluşturacak mimarlar yetiştirmeleri gerektiğinin altını çizdi.

EVİNİ MÜZE HALİNE GETİRİYORUZ
Erdoğan, Mehmet Akif Ersoy ile ilgili yeni gelişmeyi canlı yayında böyle duyurdu: "İstiklal marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy'un Türkiye'ye döndükten sonra kaldığı İstiklal caddesinden Mısır Apartmanı 4. katındaki evini kamulaştırdık. Evini müze haline getiriyoruz."

YENİ DEDE EFENDİLER, NEYET ERTAŞLAR'A İHTİYAÇ VAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin yeni Mehmet Akifler, Ahmet Hamdi Tanpınarlar, Necip Fazıllar, Nazım Hikmetler, Arif Nihat Asyalar, Kemal Tahirler, Dede Efendiler, Itriler, Hacı Arif Beyler, Aşık Veyseller, Muzaffer Sarısözenler, Neşet Ertaşlar ve Mimar Sinanlar gibi değerlere ihtiyacı olduğunu belirtti.

TOPLUMUN KUTSALLARINI KÜÇÜMSEYENLERE ELEŞTİRİ
"Toplumların kutsallarını, inançlarını küçümseyen, hafife alan yahut ideolojik siparişlere göre köreltmeye çalışan kişinin yaptığı işin adı kültür veya sanat değildir." diyen Erdoğan, "Esasen bu tarz işlere tevessül edenlerin isimleri ve eserleri, tarihin tozlu raflarında kaybolup gitmiştir." ifadesini kullandı.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar