GÜNDEM

Ercüment Ovalı’nın aşısı ne oldu?

Türkiye yazarı Cem Küçük, Covid-19 konusunda aşıyı bulacağını ilk söyleyen ve konuyla ilgili sıklıkla demeç veren Ercüment Ovalı'nın aşı çalışmalarını bugünkü köşesine taşıdı.

Ercüment Ovalı’nın aşısı ne oldu?

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, Covid-19 aşısı konusunda verdiği demeçlerle sık sık gündeme gelen Ercüment Ovalı'nın akıbeti bilinmeyen aşı çalışmalarını bugünkü köşesine taşıdı:

Önce 23 Nisan dedi, sonra 19 Mayıs, sonra 30 Ağustos. Ama ortada ne fol var ne yumurta... 

31 Mart’ta şöyle bir tweet atmıştı: “Bugünden itibaren Acıbadem’in bize sağladığı bu yerde 45 gün süre ile karantinaya giriyoruz. Neden mi? Aşı üretimi için gerekli, herkesin kaçtığı Covid-19 virüsünden 10 milyar PFU  üretmeye başlıyoruz. Kahramanlarımı seviyorum.” 

23 Nisan’dan önce aşıyı bulacağız dedi ama bulamadı. Şöyle kıvırdı: “Özetle biz bir ilaç bulmadık, biz bir ilacın COVID-19 tedavisinde kullanılabileceğini öngördük, ayrıca bugünlerde dünyada başka araştırmacıların da benzer düşünceleri olduğu görülmektedir.”

Daha sonra İhlas Haber Ajansı’na konuşan Ovalı, "2 milyon doz aşı ürettik. Testler devam ediyor. Türkiye'de yapılan hayvan testleri başarı ile tamamlandı. Son basamak hayvan testleri için Amerika'dan 22 Haziran'da deney hayvanları gelecekti ancak bir gecikme oldu. 10 Ağustos'ta deney hayvanları gelecek. Genetiği değiştirilmiş koronavirüs ile enfekte olabilen fareler gelecek. 1 ay üzerlerinde testler yapacağız. Ekim sonu gibi insan üzerindeki çalışmalara başlayabiliriz" açıklamasına bulundu.

Sayın Ovalı, 22 Haziran’da gelmeyen maymunlar acaba 10 Ağustos’ta geldi mi? Ekim sonu gibi deneylere başlayacağız dediniz. Başladınız mı? Yoksa milletle kafa mı buluyorsunuz?   

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar