GÜNDEM

En az 50 bin tahliye! Deniz Zeyrek yetkililere sordu!

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Türkiye'de koronavirüs kapsamında cezaevlerindeki binlerce kişinin durumunun konuşulmaya başlandığını ve uzlaşma sağlandığı takdirde TBMM'ye sunulacak paketin yasalaşması ile 50 bin kişinin tahliyesinin önünün açılacağını belirtti.

Koronavirüs nedeni ile tedbirler alınmaya devam ederken cezaevlerindekilerin de durumu konuşulmaya başlandı. Deniz Zeyrek uzlaşma sağlanırsa Yargı Reformu kapsamında TBMM'ye sunulacak paket ile binlerce kişinin tahliyesinin önünün açılacağını ifade etti.Konuya ilişkin yetkililerle görüşme yaptığını söyleyen Zeyrek taslakların “kalıcı” ve “geçici”düzenlemeleri içerdiğini belirtti.

En az 50 bin tahliye

Türkiye, korona kapsamında cezaevlerindeki yaklaşık 300 bin kişinin durumunu da konuşmaya başladı.

Şu ana dek AK Parti ve MHP tarafından gündeme getirilen infaz indirimi taslaklarının bir bölümüne muhalefet de olumlu bakıyor. Uzlaşma sağlanırsa Yargı Reformu kapsamında TBMM'ye sunulacak paket, yasalaştığında en az 50 bin kişinin cezaevlerinden tahliyesinin önünü açacak.

Konuyla ilgili yetkililerle yaptığım görüşmelerde elde ettiğim bilgiye göre taslaklar “kalıcı” ve “geçici”düzenlemeler içeriyor.

KALICI DÜZENLEMELERLE İNFAZ SÜRESİ DÜŞECEK

MHP ve AK Parti'den Adalet Bakanlığı'na ulaştırılan taslaklarda, geçici maddelerin hangi tarihten önce işlenen suçlar için geçerli olacağı belirtilmemiş. Buna karşın, gazeteci Muharrem Sarıkaya iki partinin 1 Mart 2020 tarihinde uzlaştığını yazdı. Eğer bu tarihte anlaşılmış ise yasa kabul edildiğinde 1 Mart 2020'den sonra işlenecek suçlarda cezaların yarısı infaz edilecek. Bu oran hali hazırda “üçte iki” idi. Daha net anlaşılması için, mevcutta üç yılceza alan şahıs iki yıl yatıyordu, taslağa göre artık 18 ay yatacak. Böyle bir düzenleme yapılırsa, gelecek bir yıl içinde yaklaşık 30 bin kişi bu düzenleme sayesinde erken tahliye olabilecek.

Diğer taraftan terör suçları dışındaki bazı suçlarda ceza infaz oranı “dörtte üç” idi. Kalıcı düzenleme alternatiflerinden biri bu oranın da “üçte iki” olması. Bu düzenleme de yapılırsa bir yıl içinde bu haktan faydalanacak insanların sayısı 20 binartacak.

Yazının tamamını okumak için tıklayın

Yorumlar