GÜNCEL

Emekli amirallerin bildirisinde şok iddia! Canlı yayında ortalık karıştı!

Emekli amirallerin duyurusunu yayınlayan Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır, metnin kendilerine gelmeden önce bir AKP'li bakanın eline ulaştığının kendisine söylendiğini aktardı.

Emekli amirallerin bildirisinde şok iddia! Canlı yayında ortalık karıştı!

HalkTV’de “Açıkça” programında Amiraller Bildirisini gece yayınlayan ve bu yüzden Amirallerin darbecilikle suçlanmasına neden olan Avaztürk Genel Yayın Yönetmeni Zihni Çakır’ın canlı yayındaki sözleri ortalığı fena karıştırdı. Çakır, duyuru metninin kendisine emekli amirallerin dışında bir kaynaktan aldığını, gazeteci refleksi ile bunu yayınladığını söyledi. Çakır aynı kaynağın kendisine bu metnin zaten AK Partili bakanın elinde olduğunu aktardığını söyledi.

"NEDEN GÖNDERİLDİ?"

Zihni Çakır, "Neden bu metin bir AKP'li bakana gönderilmiş?" sorusuna Çakır, "Bir darbe çağrışımı yaptığını düşündükleri için göndermişler" diye yanıtladı.

"YAKIN BİRİLERİNE AKTARDIM"

Zihni Çakır, Barış Pehlian'ın  "Siz AKP'den ya da Saray'dan birilerine ulaşmaya çalıştınız mı?" sorusuna "Cumhurbaşkanlığı'na yakın birilerine aktardım. Bana bu metni gönderen kaynağın benden önce de şu an kabineden olan bir bakana gönderdiğini söyledi. Ben metnin elinde olduğunu düşündüğüm için acaba sosyal medyadan bir uyarı yapar mı diye bekledim ama hiçbir hamle gelmeyince, haberi teyit ettikten sonra aktif ettim." diyerek yanıt verdi. 

Zihni Çakır'ın açıklamaları şöyle:

"AvazTürk'ün bu metni yayınlamasının altında her hangi bir kurum yada kişiye kumpas amacı yoktu. Bildiri metninin bana geldiği saati savcılık ifademde de anlattım. 23.10'da bu metin bana geldi. 23.27'de AvazTürk'ün haber paneline yükledim. Pasife aldım çünkü net olarak teyit etmem gerekiyordu. Kaynaklarımla görüştüm. Teyidini aldım. 23.40'da yayınladım. son kaynağımla görüşmem bittikten sonra 23.50 sularında sosyal medyadan paylaştım. Bildirinin altındaki tarihin 6 Nisan olduğunu söylendi. Semih komutan kendisine gönderilen metinde Yüce Türk Milletine ifadesi olmadığını söyledi. Bildiriyi okuduktan sonra imzalamaktan imtina eden 3 tane kaynağım var benim. Bunlardan birisine ulaşabildim ve görüştüğümde kendisine bildirinin 17.00 sularında geldiğini, bildirin AvazTürk'te yayınlanan metinle birebir aynı olduğunu, hatta 17.00 sularında kendisine bildiri geldiğinde bu bildirinin gece yarısından sonra yayınlanacağını bizzat bana iletti. "

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar 1 yorum