KİTAPLIK

e-kitap korsanı cezbetmiyormuş

İngiltere'de yapılan bir araştırma, kullanıcıların sadece yüzde 1'inin korsan sitelerden yasadışı kitap indirdiğini ortaya çıkardı.

e-kitap korsanı cezbetmiyormuş
GAZETECİLER.COM -

İngiltere Fikri Haklar Bürosu tarafından 12 yaş ve üzeri internet kullanıcıları üzerinde yapılan araştırmada, kullanıcıların yüzde 9'unun yasadışı müzik yüzde 7'sinin TV dizileri, yüzde 6'sının da film yüzde 2'sinin ise bilgisayar programlarını ve oyunları yasadışı indirdikleri ortaya çıktı.

Radikal gazetesinin haberine göre, araştırmayı yapan Kantar Media adlı şirket, İngiltere'deki 12 yaş ve üzeri internet kullanıcılarının yüzde 18'inin, yani 7,8 milyon kullanıcının, en az bir kez yasadışı korsan içerik indirdiklerinin tahmin edildiğini belirtti.

Araştırma şirketi, kullanıcıların yüzde 6'sının ise devamlı olarak korsan içerik indirdiği görüşünde. Devamlı olarak korsan içerik indirenler arasında da e-kitap okuyucuları, en alt sırada. Bunların sadece yüzde 11'i e-kitapları yasadışı indiriyor ama yüzde 25'i filmleri, yüzde 26'sı da müzikleri yasadışı indirmekle ilgileniyor. Araştırma, e-kitap okuyucularının yüzde 69 gibi yüksek bir oranla okudukları dijital kitapların ücretini ödediklerini de ortaya koyuyor.