REKLAM

Durex'ten Femen'in tepkisini çeken reklama açıklama

Fenerbahçe maçındaki 'Ukrayna'da yanınızdayız' yazan reklam Femen'in tepkisini çekmişti. Durex o reklam için açıklama yaptı

Durex'ten Femen'in tepkisini çeken reklama açıklama

Prezervatif markası Durex'in Ukrayna'da oynanan Fenerbahçe Shakhtar Donetsk maçında yayımladığı reklam FEMEN'in tepkisini çekmişti.

FEMEN lideri Inna Shevchenko, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada reklamdaki 'Ukrayna'da yanınızdayız' mesajının seks turizmini öne çıkardığını iddia etmişti.

FEMEN Türkiye ise yaptığı açıklamada, 'Ukrayna bir genelev değildir' ifadesini kullanmıştı.

Fenerbahçe dün oynanan Şampiyonlar Ligi 2. Tur ön eleme maçında Ukrayna'nın Shakhtar Donetsk takımına 3-0'lık skorla elenerek turnuvaya katılma hakkını kaybetmişti.

UKRAYNA'DA YANINIZDAYIZ

21.45'te başlayan maçta yayımlanan bir prezervatif reklamı ise dikkat çekti. Reklamda 'Ukrayna'da yanınızdayız' yazıyordu. Bu reklamın üzerine FEMEN'in lideri Inna Shevchenko bir tepki tweeti attı. Shevchenko markanın seks turizmini öne çıkardığın ifade etti.

UKRAYNA GENELEV DEĞİLDİR

Femen Türkiye’nin sosyal medya hesabı üzerinde yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Dün gece Ukrayna'daki seks turizmiyle ilgili rezil bir reklam Türkiyeli futbol izleyicilerinin televizyon ekranlarında boy gösterdi. Prezervatif markası Durex, Türkiye takımı Fenerbahçe ve Ukrayna takımı Shakhtar Donetsk'in dün yayınlanan maçında şöyle bir reklam geçti: "Ukrayna'da Yanınızdayız. -Durex."

Kadınların "eş" ya da "fahişe" olmaya zorlandığı cinsiyet rollerinin hala çok yaygın olduğu yoksul ve istikrarsızlaştırılmış Ukrayna'ya seks turizmi için istatistiksel olarak en çok giden ülkelerden birinin Türkiye olması, bu kadar büyük bir tanıtımdan sonra hiç de garip durmuyor.

Ukrayna'daki seks turizmine karşı uzun bir mücadele yürüten FEMEN, Türkiyeli tüm destekçilerini bu cinsiyetçi reklamı kınamaya çağırıyor. Ukrayna'daki seks turizmi, ekonomik ve sosyal açıdan zayıf milyonlarca kadını mahveden ve varlıklı erkeklerin ceplerini şişiren canavar bir endüstridir. Ukrayna'da da tüm Doğu Avrupa'da olduğu gibi seks turizmi politikacılar ve şirketler tarafından yayılan, erkeklerin kadınları "sahiplendiği," zevk ya da zenginleşme amaçlı kullandıkları ölümcül bir hastalıktır.

FEMEN, milyonlarca kızın ve kadının haysiyetli ve seçme imkanlarının olduğu bir hayatı yaşama şanslarını yok eden bu cinsiyetçi propagandaya karşı çıkmaya çağırıyor! Durex'in sadece Ukraynalı kadınları değil tüm kadınlık tanımını aşağılayan bu reklamından tiksinti duyuyoruz. Ukrayna bir genelev değildir!”

DUREX YANIT VERDİ: AMACIMIZ...

Durex şirketi bugün yaptığı bir açıklama ile reklamın Fenerbahçe'ye başarı dilemek için hazırlandığını ve başka bir amaçları olmadığını duyudu.

İşte o açıklama:

06.08.2015 tarihindeki Shaktar Donetsk – Fenerbahçe UEFA Şampiyonlar Ligi Ön Eleme maçında yayınlanan reklamımız sadece "Fenerbahçe futbol takımına başarı dileme" amaçlı olupi  başka bir amaç taşımamaktadır.

Kamuoyuna ve siz değerli basın mensuplarının bilgisine duyurulur.

ÇOK OKUNANLAR