KİTAPLIK

Dünya medyası Erdoğan'ı nasıl görüyor?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya basınındaki yansımaları kitaplaştırıldı.

Dünya medyası Erdoğan'ı nasıl görüyor?
GAZETECİLER.COM - Dünya medyası güçlü bir siyasal ve toplumsal kahraman olarak kodladıkları Erdoğan’ın biyografisini, sözleri ve hareketlerini yakından takip ediyor.

Kim Ne Diyor Yayıncılık’ın hazırladığı “Dış Basında Recep Tayyip Erdoğan” adlı kitap Türkiyeli okurlar için dünya medyasındaki Recep Tayyip Erdoğan algısını mercek altına aldı.

Binlerce haber bu kitap için özenle tarandı ve kronolojik alıntılar yapılarak okurların ilgisine sunuldu. Recep Tayyip Erdoğan’ı merkeze alan bu kitapla aynı zamanda Erdoğan’ın şahsında Türkiye’nin son yıllardaki uluslararası profili çıkarıldı.

Türkiye’nin yükselişinin dünya medyasındaki yansımaları kaydedilmiş oldu. Değişimlerin ve krizlerin ortasındaki çalkantılı bir dünya haritasında Türkiye’nin koordinatları belirlenmiş oldu.

Kitap Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dünya medya okurları gözünden nasıl göründüğünü tespit ediyor. Batılı medyanın hem önyargıları hem hakkaniyeti bakış açılarını, Doğu toplumlarının model lider arayışının Erdoğan’ın şahsında tecessüm edişinin izini okurlar bu kitapta sürüyor.

Uzmanlardan uzmanlara mektup

Alanında uzman bir ekip tarafından 7 ay boyunca dünya çapında önemli yayınlarda Türkiye konulu haber ve makalelerin takibi ve taranmasıyla derlenen bu kitap, Türkiye’nin küresel siyasette geldiği noktanın önemini de ortaya koyuyor. Konunun uzmanları tarafından hazırlanan yine konunun uzmanlarını ve meraklılarını hedefleyen kitap zengin içeriği ile dikkat çekiyor.

Kitap, özellikle batılı medyanın kullandığı oryantalizm kokan sıfat ve kavramların teşhir edilmesi açısından anlamlı bir çaba olarak görülüyor. Kitaptaki bazı haberlerde karşımıza çıkan medya dili; Erdoğan’ın yeni Türkiye’yi inşa ederken yıktığı algıları ve önyargıları da deşifre ediyor.

Herhangi bir yoruma yer vermeden, Recep Tayyip Erdoğan hakkında küresel basında çıkmış haber ve yazılardan alıntılanan kitap bu yönüyle araştırmacılar ve akademisyenler için de kıymetli bir çalışma. Kitap rahat dili ile meraklı tüm okurlara da ulaşmayı amaçlıyor.

Dış Basında Recep Tayyip Erdoğan; Türkiye siyasetiyle yakından ilgilenen, Recep Tayyip Erdoğan’ın kişisel tarihini merak eden, AK Parti’nin yükseliş ve istikrar öyküsünü takip edenler için çok özel bir kaynak.

ÇOK OKUNANLAR