KİTAPLIK

Doğan Satmış yazdı: Bir işsizin günlüğü

Doğan Satmış, günlüğünde bir "işsiz" olarak hayata kaldığı yerden nasıl devam ettiğini, yeni başlangıçlar yapma çabasını oldukça esprili ve eğlenceli bir dille anlatıyor.

Doğan Satmış yazdı: Bir işsizin günlüğü
Cumhuriyet yazarı Doğan Satmış, Bir İşsizin Günlüğü Ve İş Arayanlara Öneriler isimli kitabı ile okurlarının karşısında.

Doğan Satmış, Habertürk gazetesinde genel yayın yönetmen yardımcısı görevindeyken, kendisini işsizler ordusunun arasında bulmuş bir gazeteci. Satmış, günlüğünde bir "işsiz" olarak hayata kaldığı yerden nasıl devam ettiğini, yeni başlangıçlar yapma çabasını oldukça esprili ve eğlenceli bir dille anlatıyor.

Satmış'ın mizahi dilinin ardında ise Türkiye medyasının tarihi boyunca geçtiği en zorlu dönemeçlerden birinin hüzünlü fotoğrafı çıkıyor ortaya. İşsiz, dilsiz, habersiz gazeteci ordusu... Haber sevgisi ile iktidar övgüsü arasında tercih yapmaya zorlanan basın mensupları. Yeni bir güne uyandıklarında kendilerini internet sitelerinde yeni bir meslek ararken bulan insanlar.

Bir İşsizin Günlüğü'nde medya plazalarının renkli simalarını, dedikodularını ve işsizlerini bulacaksınız.

MESELEYİ ÇOK BÜYÜTMEYİN

Kitap, Satmış'ın üç aylık işsizlik döneminde yaşadıklarını gün gün aktarıyor. İşsizliğin toplumun da baskısıyla bir suç işlemiş olma durumuna dönüştüğünü söyleyen gazeteci, aslında meselenin çok büyütülmemesini öğütlüyor. Nitekim kendisi bir işe sahip olmaya ve aidiyet duygusuna fazla takılmamak gerektiğini öğrenmiş. Bu yüzden de okurlara işsizlik döneminde hayata kaldığı yerden nasıl devam ettiğini anlatarak onların da kendilerine uygun formüller geliştirebilmelerine yardımcı olmayı hedeflediğini söylüyor.

Kitabında bir taraftan da medyanın karşılaştığı zorluklara değinen Satmış, konuyla ilgili "Türkiye'de gazeteciler sıkıntılı bir dönemden geçtiler. Pek çok gazeteci işsiz kaldı, hapse girdi. Ama bu dönemi aştığımızı düşünüyorum" diyor.

ÇOK OKUNANLAR