GÜNDEM

Doğan Medya'dan Fatih Çekirge savunması!

İrfan Değirmenci'yi "hayır" dediği gerekçesiyle kovan Doğan Medya, "Evet" diye yazı yazan Fatih Çekirge'yi neden kovmadığını anlatmaya çalıştı!..

Doğan Medya'dan Fatih Çekirge savunması!

Kanal D'nin sabah haberlerini sunan İrfan Değirmenci'nin sosyal medya hesabı üzerinden "hayır" twitleri attığı için kovulmasının ardından başlayan tartışma sürüyor...

Sosyal ledya hesabı üzerinden 'Hayır' diyen İnfan Değirmenci'yi kovan Doğan Medya'nın, Hürriyet'teki köşesinde açık açık "Evet" yazısı yazan Fatih Çekirge'yi kovmayarak aslında bir provokasyon yapmakla suçlanıyordu.

İki gün sessiz kalan Doğan Medya, Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Vekili Volkan Vural aracılığıyla Fatih Çekirge'yi neden kovmadıkları konusuna açıklama getirmeye ve kendini savunmaya çalıştı...

Doğan Medya'ya göre çalışanların sosyal medya hesapları da Doğan Medya Yayın İlkeleri'ne bağlıymış!

Köşe yazarları referandum oylarını açıklayabilirmiş ama onun dışındaki çalışanlar açıklayamazmış!..

O nedenle İrfan Değirmenci'yi kovmuşlar, o nedenle Fatih Çekirge'yi kovmuyorlarmış!..

YAZAR GÖRÜŞÜNÜ AÇIKLAR DİĞER ÇALIŞANLAR AÇIKLAYAMAZ!

İşte Doğan Yayın İlkeleri Kurulu Başkan Vekili Vural'ın o savunması: "Sosyal medya paylaşımlarını da kapsayan yayın ilkelerimiz, gazetelerde ve televizyonlarda ifade etmeyeceğimiz hususların bu mecralarda kullanılmasını da engellemektedir. Özellikle sunucu veya ekran yüzü olarak görev yapan arkadaşlarımızın, kişisel görüşleri ne olursa olsun tarafsız bir konumda olmaları daha da önem taşımaktadır. Zira bir görüşe angaje olmaları, haberin tarafsızlığı ilkesini zedeleyecek bir nitelik taşımaktadır. Bu konum, kişisel görüşlerini ifade için yazarlık yapanların durumu ile aynı değildir. Yazar ve yorumcudan beklenen, kendi görüşünü Yayın İlkelerine uygun bir uslup ve içerikle kamuoyu ile paylaşmasıdır."

"EVET DİYEN FATİH ÇEKİRGE'YE HİÇBİR İŞLEM YAPMAYACAĞIZ"

Volkan Vural, Fatih Çekirge hakkında hiçbir işlem yapmayacaklarını bir kez daha vurgulayarak şu ifadeleri kullanıyor:

"Düşüncesini ortaya koyan, evet veya hayır diyen yazarlarımızın hiçbiri hakkında Yayın İlkelerini ihlal etmedikleri sürece bir yaptırım uygulanması cihetine gidilmemiştir.

Tartışmalara yol açan tweetler serisi ise gerek üslubu gerek kışkırtıcı ve kutuplaştırıcı niteliği ile Yayın ilkelerimizin açık bir ihlali olarak değerlendirilmiş ve yaptırım uygulanmasını zorunlu kılmıştır."

Bu açıklama kimi tatmin eder bilmiyoruz ancak Gazeteciler.Com olarak bizi ikna etmeye yetmedi...

Yorumlar