GÜNCEL

Diyanet'in kamu spotuna bir tepki de Sevilay Yılman'dan

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Mevlid Kandili için hazırlattığı kamu spotu olay oldu. Videoda bir ev hanımı eşine çay ve kek getiriyor eşi ise onun yüzüne bakmıyor ve telefonla ilgileniyor. Habertürk yazarı Sevilay Yılman da o video için "Kaş yapayım derken gözleri oyma videosu olmuş" yorumunda bulundu.

Diyanet'in kamu spotuna bir tepki de Sevilay Yılman'dan

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Mevlid Kandili'ne özel kamu spotu ile teknoloji bağımlılığına dikkat çekmek istedi fakat video büyük tepki topladı.

Videoda ev hanımı bir kadın, çay ve kek getiriyor ve eşi telefonla uğraşıyor. Ardından verilen mesajda "Telefona değil eşinin yüzüne bak" deniliyor. 

Sevilay Yılman 'Diyanet' bakma kadını yok sayma' başlığı ile yayınlanan yazısında "Sözüm ona kadını yüceltiyorlar ama kadını erkeğin hizmetçisi ayakçısı gibi tasvir edip yerin alenen yerin dibine sokuyorlar" ifadelerini kullandı.

İşte Sevilay Yılman'ın yazısından ilgili bölüm:

Diyanet'e bakma, kadını yok sayma!

Mevlid-i Nebi Haftası...

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hz. Muhammed’in örnekliğini ve insanlığa takdim ettiği değerleri anlamayı ve toplumumuzun her kesimine anlatmayı, günümüz problemlerine onun yaşam biçimini referans gösterip çözümü kolaylaştırmayı amaç edinen bir haftanın adı.

1989 yılından bu yana sektirmeden kutlanan bu haftanın bu yılki konularında gittikçe toplumu esir alan akıllı telefon, sosyal medya ve teknoloji bağımlılığı işlenmiş.<

Esasında kim düşünmüş, akıl etmiş bilmiyorum ama Diyanet’in bu konular üzerine yapmış olduğu çalışmalar hiç de fena olmamış.

Mesela: "Fenomen olma, iyi ebeveyn ol!" ve "Online oynama, onunla oyna!” kamu spotlarında çocuklarından çok akıllı telefonlarına ilgi gösteren anne ve babalara son derece anlaşılır dilde çekilmiş videolarla doğru tavsiyelerde bulunulmuş...

Ancak kusura bakmasın Diyanet İşleri Başkanlığı diğer üçüncü videoda...

Hani şu kadının eşine önce çay sonra kek getirdiği... Telefonunu elinden düşürmeyen eşine üzülen kadının attığı SMS ile "Biraz da eşinle ilgilensen" dediği... Mesajı alan erkeğin telefonu elinden bırakıp çayıyla kekiyle eşinin yanına gittiği ve tam o anda; “Telefonun değil eşinin yüzüne bak" mesajının verildiği video...

Bilmiyorum farkında mı Diyanet İşleri Başkanlığı ama o video resmen, kaş yapayım derken gözleri oyma videosu olmuş.

Niyet halis bu videonun hazırlanmasında o kesin...

Sözüm ona kadını yüceltiyorlar ama kadını erkeğinin hizmetçisi, ayakçısı gibi tasvir edip alenen yerin dibine sokuyorlar!

Tabii bu neyi gösteriyor bize aynı zamanda?

Diyanet İşleri Başkanlığı gibi toplumun geniş kesimlerinde etkili ve yol gösterici bir kurumda bile hâlâ kadını erkeğin kölesi gibi gören ve böyle görülmesini de isteyen bir anlayışın hakim olduğunu..

Sizi bilmem ama ben çok üzüldüm bu duruma...

Belki biraz ağır olacak ama hiç kusura bakmasın Sayın Diyanet İşleri Başkanlığı...

Ne yazık ki biz ne çekiyor isek bu zihniyetten dolayı çekiyoruz...

Bu zihniyet kadını hep yok sayıyor...

Ve bu zihniyet canı istediğinde dövüyor kadını veya canı istediğinde de öldürüyor!

Yanlış mıyım?

Yorumlar