REKLAM

Dijital reklam yatırımları 1 milyara dayandı

AdEx-2012 Raporu'na göre 2012 dijital reklam harcamaları geçen yıla göre %30 artışla 943 milyon TL oldu.

Dijital reklam yatırımları 1 milyara dayandı
GAZETECİLER.COM - 33 ülkede dijital pazarlama iletişimi endüstrisinin gelişmesi için faaliyet gösteren IAB'nin (Interactive Advertising Bureau) Türkiye merkezi IAB Türkiye'nin açıklamasına göre dijital reklam yatırımları 2012'de geçen yıla göre %30 artışla 943 milyon TL oldu.

Campaign Türkiye'den Akın Arslan'ın haberine göre  AdEx-2012 Raporu'na göre 2012 dijital reklam harcamaları (Tüm rakamlar IAB Türkiye tahminidir. Yaratıcı işler, CRM çalışmaları, SEO yatırımları hariçtir):

Deneme

IAB Türkiye Başkanı Ahmet Pura, e-marketer verilerine göre 2012'de dünyada toplam reklam yatırımlarının yaklaşık 500 milyar dolar olduğuna ve bu rakamın 100 milyar ının dijitalden geldiğine dikkat çekerek, "Artık her 5 dolardan 1'i dijital ortamda kullanılıyor" dedi.

Pura, Türkiye'de 2012 yılı için dünya ortalamasının (%16 – ZenithOptimedia) üstünde, bir büyüme öngördüklerini ve bunun gerçekleştiğini, dijitalin geçen yıla oranla %30 büyüyerek 943 milyon TL'na ulaştığını vurguladı. "Reklamcılar Derneği'nin geçtiğimiz hafta açıkladığı verilere ilaveten IAB Türkiye'nin kapsamlı analizine (arama motorları, ilan sayfaları, e-mail marketing, oyun içi reklam yatırımları dahil) göre, toplam reklam yatırımları %10 oranında artmış ve dijitalin aldığı pay %18'e yükselmiştir. Dijitalin, en geç 2016'da ikinci büyük mecra olacağı tahmin edilmektedir. Tüm sektör oyuncularının, hem toplam yatırımların yükselmesine hem mecralar bazında taşların yerinden oynamasına hazırlıklı olması gerekli." diyerek, dijitalin yükselişini bir kez daha gözler önüne serdi.
ÇOK OKUNANLAR