GÜNDEM

Deniz Zeyrek 'istifa' yazısı: Cumhurbaşkanı'ndan 'yol olmasın' müdahalesi geldi

Sözcü yazarı Deniz Zeyrek, Berat Albayrak'ın istifasının Anadolu Ajansı'nda yer almamasını Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediğini belirterek bunun gerekçesini yazdı.

Deniz Zeyrek 'istifa' yazısı: Cumhurbaşkanı'ndan 'yol olmasın' müdahalesi geldi

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, Berat Albayrak'ın istifasının medya organlarında yer almamasının sebebini bugünkü köşesine taşıdı. Zeyrek, söz konusu basın organlarının risk almamak için Anadolu Ajansı'nın haberi girmesini beklediklerini fakat AA'nın haberi vermemesi üzerine beklemeyi tercih ettiklerini söyledi. Zeyrek, "Öğrendim ki bizzat Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Anadolu Ajansı'nın haber yapmasına karşı çıkmış" ifadesini kullandı.

Zeyrek, bunun sebebinin ise İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun istifası sürecinde yaşandığı gibi MHP'den gelebilecek "istifayı kabul etme" çıkışının olmasını istememesi olduğunu yazdı:

Ancak biraz daha soruşturunca, Erdoğan'ın asıl kaygısının başka olduğunu anladım.

Anımsarsınız, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da benzer bir şekilde sosyal medya üzerinden istifa ettiğini duyurmuş, konu medyaya yansıyınca, önce sosyal medya üzerinden, sonra AK Parti ve MHP tabanlarından, hatta MHP lideri Devlet Bahçeli'den Cumhurbaşkanı'na çok güçlü bir “istifayı kabul etmeyin” çağrısı gelmişti. Erdoğan da Soylu'nun istifasını reddetmişti.

Albayrak'ın benzer adımı medyaya geniş bir şekilde yansısaydı, peşi sıra da AK Parti ve MHP tabanından “istifayı reddet” kampanyası gelebilirdi.

Cumhurbaşkanı bu durumu öngörmüş olsa gerek, “bu yöntem yol haline gelmesin” düşüncesiyle haber yapılmasını istemedi.

Hükümete yakın medya istifayı haberleştiremeyince, Albayrak AK Parti ve MHP tabanından beklenen “istifayı kabul etmeyin, geri alın” desteğini bulamadı.

Tersine, ortada sadece haberlerin çıktığı muhalif medyanın takipçilerinden ve piyasalardan gelen “mutluluk” tepkileri ile Albayrak'ın Instagram paylaşımının altındaki yüzbinlerce “like-beğenme” işareti kalmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni bakanın ismini netleştirir netleştirmez istifanın kabul edildiğini ilan etti ve Albayrak açısından kabine defterini kapattı.

Medyanın yönlendirici gücü geçen Cumartesi gecesi Albayrak'a da lazım oldu ama Erdoğan'ın gücü buna geçit vermedi.

Yazının tamamı için tıklayınız

Yorumlar