RÖPORTAJ

Davutoğlu ilk kez kouştu: İrademi kullanmanın mutluluğu var

Prof. Ahmet Davutoğlu Başbakanlık’tan ayrıldıktan sonra ilk kez Habertürk’e yeni çıkan kitabı ile ilgili konuştu.

Davutoğlu ilk kez kouştu: İrademi kullanmanın mutluluğu var

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanlığı Tayyip Erdoğan’la görüşüp istifasını vermesinin ardından ilk kez konuştu.

Habertürk’ten Kübra Par’a konuşan Davutoğlu, istifasına ilişkin konuşmak istemediğini ve sadece yeni kitabı “Medeniyetler ve Şehirler”e ilişkin soruları yanıtlayacağını söyleyerek “Siyasi sorulara cevap vermek için daha çok vakit var. Başbakanlığı bıraktım ancak siyaseti bırakmadım. Ama bırakın bu seferlik sadece kitabı konuşalım” dedi.

Davutoğlu’nun başbakanlığı bırakmasının ardından verdiği ilk röportaj özetle şöyle:

- Günlerinizi nasıl geçiriyorsunuz?

Davutoğlu: Kontrollü. İrademi kullanmanın mutluluğunu hissediyorum. Kendi programımı yapıyorum. Sahurdan sonra uzun süre okuyorum, yazıyorum. Başbakanlığı bıraktığımdan bu yana öğleden sonraki tüm mesaim kabullerle geçiyor. İstanbul’a geldiğimde öğrencilerimle buluşuyorum. Aileme daha fazla vakit ayırıyorum. Sare Hanım, Mehmet ve Hacer ile evde derse başladık.

- Ne dersi?

Davutoğlu: Hayat dersi gibi. Hacer, kendi yazdıklarını okuyor. Mehmet, yaşadıklarını aktarıyor. Bugünlerde daha çok ramazan üzerine sohbet ediyoruz. Buna vakit bulabilmek o kadar güzel ki!

- Yeni durumu evdekiler nasıl karşıladı?

Davutoğlu: Ayrıldığım gecenin sabahı küçük kızım Hacer bir metin getirdi. “9 sene önce Ankara’ya geldiğimizde babamın ‘Her şeye alışabilirsiniz ama bu makamlara alışmayacaksınız’ demesinin sebebini şimdi anlayabiliyorum” diye yazmış. Hacer, mekâna parçası gibi bakar. İstanbul’dan ayrılmaktan hiç memnun olmamıştı. Ama Ankara’da çok sevdiği mekânlar ve dostluklar edindi. Şimdi bu ayrılık hüznü dışında son derece memnun, onunla daha fazla vakit geçirmemden mutlu oluyor.

 

- Günleriniz daha çok nerede geçiyor? İstanbul ağırlık kazandı mı?

Davutoğlu: Görevden ayrılmanın getirdiği doğal bir akış vardı. 22 Mayıs’a kadar görevimi sürdürdüm. 22 Mayıs’tan sonra Ankara’da biriktirdiğim kitaplarımı taşıma telaşı oldu. Çok sayıda ziyarete gelenler oldu. Geçen hafta itibarıyla İstanbul’a döndüm. Bundan sonra hayatımın genel akışı İstanbul’da olacak. Meclis faaliyetlerinin gerektirdiği ölçüde haftada 1-2 gün Ankara’ya gideceğim.

- Başbakanlık’tan ayrıldıktan çok kısa süre sonra yeni kitabınız çıktı. 1-2 hafta içinde mi yazdınız yoksa!

Davutoğlu: 2002 yılında başdanışman olduğumda 4-5 kitap projem vardı. Hayatımın akışı değişince o projelerin çoğu kaldı. Osmanlı tarihinin nasıl oku­nacağına dair bir çalışmam vardı. Tarihi Derinlik adını vereceğim kitabıma mukaddime gibi ola­caktı. Bir bölümü şehir ve medeniyet üzerineydi. Baktım çok iyi seyreden bir bölüm oldu, ayrı bir kitap olarak yayımlamaya karar verdim. Bu kita­bın yüzde 80’ini uçakta yazdım. İlk bölümdeki şehirlerle tanışma hikâyelerimi son 4 ay içinde yazdım. Teorik kısmı çok önceye dayanıyor

ÇOK OKUNANLAR