POLEMİK

Davet edilmedim diyen Ekrem İmamoğlu'na İçişleri Bakanı Soylu cevap verdi: Yeri bile hazırdı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu deprem ile ilgili yapılan toplantıya davet edildi mi edilmedi mi? Depremin ardından en popüler tartışma bu oldu. Bir taraftan "yazık diyoruz bu konu neden bu kadar uzatılıyor. Depremler için tedbir, çözüm, öneriler nerede diye sorarken bir taraftan da gerçekten davet edildi mi edilmedi mi?" diyoruz.

Davet edilmedim diyen Ekrem İmamoğlu'na İçişleri Bakanı Soylu cevap verdi: Yeri bile hazırdı

İşte tüm bu sorulara cevap niteliği taşır mı bilinmez ama İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Fatih Altaylı'yı arayıp durumu anlatmış. Yeri bile hazırdı demiş ve eklemiş bu konunun bu kadar gündemde olması ne üzücü...

Birileri Ahmet Hakan'ın dediği gibi depremden mağduriyet mi devşirmeye çalışıyor yoksa ortada bir yanlışlık mı var bilmiyoruz ama depremin kendisinin konuşulması millet için en iyisi.

Tıpkı Soylu'nun Fatih Altaylı'ya yaptığı şu açıklamalar gibi...

"Son yılların en tatsız tuzsuz derbisinden dönmüşüm eve. 

Kazanamamamızdan çok Galatasaray’ın son derece kötü bir futbol oynamaya devam etmesine takık kafam.

Galatasaray’ın yarı kadro kalitesindeki Fenerbahçe’nin Galatasaray’dan daha iyi oyun oynamış olmasının izahını yapmaya çalışıyoruz maçtan birlikte döndüğümüz arkadaşlarla.

Telefon çaldı.

Kesin dalga geçmek için arayan bir Fenerbahçelidir diyerek açtım telefonu.

Karşımda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu buldum.

Gülerek “Maçtan dolayı üzgünsünüzdür ama kusura bakmayın ben de bu maç sayesinde uzun zamandan beri ilk defa iyi bir uyku çektim” dedi.

Maçı izlemek için televizyon karşısına geçmiş Soylu ve sıkıntıdan uyumuş.

Haklı.

Evde izlesem ben de uyurdum bu kötü futbol karşısında.

Tabii İçişleri Bakanı beni maç geyiği yapmak için aramamış gecenin o saatinde.

Dün okuduğunuz, Ekrem İmamoğlu’nun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un katıldığı toplantıya neden katılmadığı ile ilgili yazıma yanıt vermek için aramış.

“Yazınızı okudum” dedi Bakan Soylu, “Bildiğim kadarı ile durumu anlatayım” diyerek başladı anlatmaya.

Deprem gecesi geç saatte İstanbul’a gelmiş.

Ve ertesi gün yapılacak toplantıyı bildirmişler kendisine. Ve sormuşlar, “Normalde bu toplantının protokolünde Belediye Başkanı yok ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu toplantıya katılacak, nasıl bir oturma düzeni yapalım” diye.

Ve sonunda şöyle bir oturma düzeni üzerinde mutabık kalmışlar.

Ortaya Cumhurbaşkanı Yardımcısı oturacak, sağına ve soluna iki bakan, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın diğer yanına İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, Süleyman Soylu’nun diğer yanına da AFAD Başkanı.

Soylu “Açık söyleyeyim, Ekrem Bey’i ben davet etmedim, görmedim bile ama davet edilmemiş olsa niye bana nereye oturtalım diye sorsunlar. Belli ki, davet edilmiş” dedi.

“Belki söylemeyi unutmuşlardır” dedim.

“Zannetmiyorum. Çünkü o toplantıya farklı birimlerden pek çok üst düzey bürokrat da katıldı ve bunların bazıları, mesela İtfaiye gibi, Büyükşehir Belediyesi’nin bürokratları. Hatta şöyle konuşuldu, ‘Toplantıya 9.30 gibi başlarız ama siz 10 gibi gelin o saate kadar anca konuları toparlamış oluruz’ dendi.

Biz 10’a doğru geldik, Büyükşehir Belediye Başkanı gelmeyince ne oldu diye sorduk, önceden yapılmış başka programı varmış. Kendisi katılamayacakmış diye bilgi geldi. Biz de onsuz başladık toplantıya” diye anlattı Soylu.

İçişleri Bakanı Soylu’ya “Bunları yazabilir miyim?” diye sordum.

“Tabii ki yazabilirsiniz. Ben olayın bildiğim kısmını anlattım size. Çağrılıp çağrılmadığına şahadet edemem. Ama çağrılmamış olsa yerini niye ayarlayalım. Ayrıca da Valimizi de aramadı. O bilgi doğru değil” dedi.

Ve ekledi:

“Aslında bunları konuşuyor olmamız bile ayıp. Sonuçta deprem gibi çok hayati bir mesele ile ilgili bir çalışma yürütüyoruz. Enerjimizi bu gibi tartışmalarla tüketmemeliyiz. İstanbul için bundan böyle ne yapabiliriz, nasıl hazırlanabiliriz, ne önlem alabiliriz bunlara bakmamız lazım. Bu işi çok da uzatmayalım” dedi."

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar