GÜNDEM

Darbe tartışmaları neden büyüdü? Rahatsızlığın nedeni...

Rand Corporation’ın darbe raporunun tartışmaların fitilini ateşlediğini söyleyen Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, yaşananları hatırlattı. Selvi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın darbe tartışmalarına çok sert tepki gösterdiğini ama bir tartışma iklimi oluştuğunu ifade etti.

Darbe tartışmaları neden büyüdü? Rahatsızlığın nedeni...

Bir darbe söylentisidir gidiyor. Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi de bugün kaleme aldığı yazısında "Darbe tartışmaları neden büyüdü?" sorusunun yanıtını verdi.

Şimdiye kadar ki darbelerin üzerinde Made-In USA patenti yer aldığı için RAND Coperation’un darbe raporunun bir tespit olarak değil, bir teşvik olarak algılandığını ifade eden Selvi,  "Rahatsızlığın nedenini raporun Pentegon menşeli olması oluşturdu." diye yazdı.

Darbe tartışmaları neden büyüdü?

Pentagon destekli ABD’li düşünce kuruluşu Rand Corporation’ın darbe raporu, bu tartışmaların fitilini ateşledi.
Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun FETÖ’nün siyasi ayağıyla ilgili açıklamaları ise tartışmanın siyasi bir boyut kazanmasına yol açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, darbe tartışmalarına çok sert tepki gösterdi ama bir tartışma iklimi oluştu. Meral Akşener’in, İYİ Parti’den iki milletvekilinin istifa etmesiyle ilgili soruya yanıt verirken 28 Şubat sürecinde DYP’de yaşanan istifaları hatırlatması da yine bu kapsamda değerlendirilmeye başlandı. Hatta “28 Şubat sürecinde Cumhurbaşkanı Demirel DYP’den istifa ettirilen milletvekillerini DTP’de toplamıştı, şimdi de eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İYİ Parti’den istifa edenleri Ali Babacan’ın partisinde mi toplayacak” şeklinde yorumların yapılmasına sebep oldu. Çünkü İYİ Parti’den 5 milletvekilinin daha istifa edeceğinin konuşulduğu bir ortamdan geçiyoruz.

Belli ki  birileri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 2023’ten önce yapılacağı düşüncesinde.Bu kez erken davranıp tedbir almaya başlamışlar.

Rand Corporation’ın raporuna gereğinden fazla değer verildiği görüşünde olanlar var. Şimdiye kadar ki darbelerin üzerinde  Made-In USA patenti yer aldığı için RAND Coperation’un darbe raporu da bir tespit olarak değil, bir teşvik olarak algılandı. Rahatsızlığın nedenini raporun Pentegon menşeli olması oluşturdu.

Yorumlar 1 yorum