GÜNDEM

Cumhuriyetçiler için tahliye talebi

Cumhuriyet gazetesi avukatları, Turhan Günay kararının ardından AYM'ye dilekçe vererek Akın Atalay, Murat Sabuncu ve Ahmet şık için de tahliye istedi..

Cumhuriyetçiler için tahliye talebi

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Cumhuriyet Kitap eki Yönetmeni Turhan Günay’ın Cumhuriyet davasındaki tutukluluğu ile Anayasal haklarının ihlal edildiğine ilişkin karar vermesinin ardından aynı dava kapsamında tutuklu bulunan genel yayın yönetmeni Murat Sabuncu, icra kurulu başkanı Akın Atalay ve muhabir Ahmet Şık’ın bu karara dayanarak tahliye edilmeleri istendi.

Gazete avukatlarının Cumhuriyet davasına bakan İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunduğu dünkü tahliye talepli dilekçede, yazar ve yöneticiler adına AYM’ye ayrı ayrı bireysel başvuruda bulunulduğu anımsatıldı. Dilekçede, AYM’nin önceki gün Cumhuriyet gazetesi kitap eki yönetmeni Turhan Günay ile birlikte gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay’ın benzer nitelikli başvuruları ile ilgili ihlal kararı verdiği anımsatıldı. Kararda, Günay ile ilgili tutuklanmasının hukuki olmadığı belirtilerek kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği tespitinin yapıldığı ifade edildi.


Benzer karar olasılığı

Dilekçede, halen tutuklu bulunan Sabuncu, Atalay ve Şık’ın bireysel başvurularının AYM’nin tutukluluğu hakkında ihlal kararı tespit ettiği Turhan Günay’ın başvurusu ile aynı kapsamda olduğu vurgulanarak, “Tutuklama kararları aynıdır, iddianame aynıdır, suçlamalar ve kanıt olarak dosyaya konulanlar aynıdır” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar