MEDYA KÖŞESİ

Cumhurbaşkanı uçağına en çok hangi gazeteciler bindi?

Türkiye gazetesi yazarı Fatih Selek, A330'a en çok binan gazetecilerin istatistiğini çıkardı... Fotoğraflardan yapılan analizdeki Turgay Güler bölümü dikkat çekti...

Cumhurbaşkanı uçağına en çok hangi gazeteciler bindi?

Türkiye gazetesi yazarı Fatih Selek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uçağına binen gazetecilerin istatistiğini çıkarıp analizini yaptı...

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı döneminde seyehatlerine en çok eşlik eden gazeteci Milat gazetesinin sahibi Ali Adakoğlu olmuş...

Eylül 2014'ten bugüne 26 fotoğraf üzerinden A330-200'de 16 seyehate katılan Ali Adakoğlu'nu 14'er seyehate katılan Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Selçuk Tepeli ve Daily Sabah Genel Yayın Yönetmeni Serdar Karagöz izliyor...

Cumhurbaşkanlığı uçağına binen gazetecilerin analizini yapan Fatih Selek, "Erdoğan'ın (ya da danışmanlarının) özellikle istediği isimler var" dedikten sonra Güneş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Turgay Güler ile ilgili bomba bir analiz yapıyor:

"Bazıları için uçaktaki sohbette konum çok önemli. Mesela Turgay Güler... Erdoğan'ın yanında poz vermek için özel bir çaba sarf ettiği belli oluyor."

İşte Fatih Selek'in o yazısı:

MAKAM UÇAĞINDAKİ GAZETECİLER

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturduktan sonra 32 ayda 80 yurt dışı ziyaretinde bulundu. Bazı ülkelere birden fazla gitti. Mesela, ABD'ye 5, Suudi Arabistan ve Rusya'ya 4, Çin, Fransa, Pakistan, Azerbaycan ve KKTC'ye 3, Belçika, Türkmenistan, Somali ve Kuveyt'e 2 defa ayak bastı. Toplamda dört kıtada 53 ülkeyi ziyaret etti. Tek bir sefere 4 ülkeyi birden dâhil ettiği zamanlar oldu.

Cumhurbaşkanının hangi ülkelere ziyarette bulunduğuna bakarken aklıma ilginç bir mevzu takıldı.

Erdoğan yurt dışına giderken gazetecileri de götürüyor. Uçakta röportaj veriyor. Acaba cumhurbaşkanının uçağına kim ne kadar bindi? Fotoğrafları önüme koydum ve saydım.

İşte Eylül 2014'ten bugüne 26 fotoğraf üzerinden A330-200'ün gazetecileri ve binme sayıları:

Ali Adakoğlu (Milat): 16
Selçuk Tepeli (Habertürk): 14
Serdar Karagöz (Daily Sabah): 14
Turgay Güler (Güneş): 13
Murat Kelkitlioğlu (Akşam): 13
İbrahim Karagül (Yeni Şafak): 10
Ekrem Kızıltaş (Takvim): 9
Erdal Şafak (Sabah): 9
İsmail Kapan (Türkiye): 9
Hakan Çelik (Posta): 8
Ergün Diler (Takvim): 8
Vahap Munyar (Hürriyet): 7
Nihal Bengisu Karaca (Habertürk): 7
Halime Gökçe (Star): 7
Fikret Bila (Hürriyet): 6
Nuri Elibol (Türkiye): 6
Akif Beki (Hürriyet): 6
Mustafa Kartoğlu (Star): 5
Verda Özer (Hürriyet): 5
Nuh Albayrak (Star): 4
Nagehan Alçı (Milliyet): 4

Uçağın analizi

Cumhurbaşkanlığı uçağına binen gazetecilerden çıkardığım analiz şöyle:

1-Erdoğan'ın (ya da danışmanlarının) özellikle istediği isimler var.

2-Gazeteler gündem belirlemede hâlâ çok kritik bir görev yapıyor. Bu yüzden Cumhurbaşkanı hep yazılı basının temsilcilerini ağırlıyor. Televizyon ve ajans temsilcilerini bir defa çağırdı. Arada Ensonhaber'in sahibi Serkan Kalemciler'i heyete dâhil ediyor.

3-Bazı gazete yöneticileri davete kendisi icap ederken, bazıları ise Ankara temsilcilerini ya da yazarlarını yönlendirerek görev paylaşımı yapıyor.

4-Bazıları için uçaktaki sohbette konum çok önemli. Mesela Turgay Güler... Erdoğan'ın yanında poz vermek için özel bir çaba sarf ettiği belli oluyor.

5- İlk zamanlar Hürriyet adına Akif Beki sıklıkla çağırılıyormuş şimdi esamesi okunmuyor.

6- Bazı seyahatlerde bazı medya gruplarından birden fazla katılım oluyor. Mesela, Erdoğan'ın Hindistan seferine Yeni Şafak'tan İbrahim Karagül, Hatice Karahan, Merve Şebnem Oruç dâhil oldu.

7- Uçaktaki sohbetten tek metin çıkıyor. Her gazete röportajı okuruna kendi bakış açısıyla yansıtıyor. Ama millet, perde arkasını çoğu zaman Vahap Munyar ve Nagehan Alçı'dan okuyor.

8- Mustafa Karaalioğlu, Hande Fırat, Ersoy Dede, Cem Küçük, Ceren Kenar, Abdülkadir Selvi, Ahmet Taşgetiren, Yavuz Donat, Bekir Hazar... Uçağa bir veya iki defa binmiş isimler...

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar 1 yorum