KULİS

CNBC-E satılıyor! İşte kanalın yeni sahibi

Doğuş Yayın Grubu'na ait haber ve eğlence kanalı CNBC-E, Discovery Communications'a satılıyor.

CNBC-E satılıyor! İşte kanalın yeni sahibi
GAZETECİLER.COM - Doğuş Yayın Grubu'na ait haber ve eğlence kanalı CNBC-E, Discovery Communications'a satılıyor.

Radikal gazetesindeki habere göre, Discovery Communications, Doğuş Yayın Grubu'na ait ulusal yayın yapan haber ve eğlence kanalı CNBC-E'yi satın almaya karar verdi. İki kurum satın alma için anlaştı.

Alım işleminin bu sene içerisinde tamamlanması bekleniyor.

2000 YILINDA KURULDU

Doğuş Yayın Grubu ve NBC Universal ortaklığı altında 16 Ekim 2000'de Türkiye'de yayın yapmak üzere kurulan ekonomi ve dizi kanalı  CNBC-e, yayınlarını gündüz ve akşam kuşağı olarak ikiye ayırmaktadır.

Gündüz kuşağında yayın formatını CNBC Amerika'dan alan CNBC-e, iş dünyasının bilgi ihtiyacını karşılamaktadır. Ekonomi ve piyasa bilgilerine gerçek zamanlı ulaşma olanağı sağlayan CNBC-e, gündüz kuşağında izleyici olarak ekonomi dünyasına yön veren profesyonelleri ve bireysel yatırımcıları hedeflemektedir.

CNBC-e akşam kuşağında ise bir eğlence kanalı halini almaktadır. NBC, ABC, HBO, WB, MGM, Paramount, Buena Vista, Sony Columbia, FOX gibi dünya devleri ile işbirliği yaparak dünyada izlenme rekorları kıran ödüllü dizileri ve dünyaca ünlü yönetmenlerin filmlerini bazen orijinal dilde ve alt yazılı olarak bazen de Türkçe seslendirme ile ekrana getirmektedir.

Hafta sonları ise daha çok çocukları hedef alan Nickelodeon kuşağına yer vermektedir.

Farklı yayın formatı ile Türkiye'de ulusal kanallar ile rekabet eden CNBC-e'ye yayın hayatı boyunca, özellikle üniversiteler tarafından birçok ödül verilmiştir.

12 Eylül 2011 tarihinden itibaren 16:9 görüntü formatına geçmiştir.