POLEMİK

Cingöz Recai'ye eleştiri yağıyor

Sabah yazarı Ayşe Özyılmazel, başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Meryem Uzerli'nin paylaştığı "Cingöz Recai"yi topa tuttu.

Cingöz Recai'ye eleştiri yağıyor

Habertürk yazarı Nagehan Alçı'dan sonra Sabah yazarı Ayşe Özyılmazel de Cingöz Recai filmi için sert eleştirilerde bulundu.

Ayşe Özyılmazel, Kenan İmirzalıoğlu, Meryem Uzerli ve Haluk Bilginer gibi birbirinden ünlü oyunculara rağmen Cingöz Recai filminin beklentilerin altında kaldığını savundu.

İşte Ayşe Özyılmazel'in bugünkü yazısından bir bölüm:

 Bir film: ‘Cingöz Recai’ bir efsanenin çöküşü

Tam oturacakken altından sandalyeyi çekmişler gibi bir film. Küt! Yere çakılıyor.
Yani elinde un var, şeker var, yağ var ve sen helva yapamıyorsun. Pes! Olacak şey değil.

Kadro bomba; aslan gibi Kenan İmirzalıoğlu, dünya güzeli Meryem Uzerli, gözümü kırpmadan izlediğim Haluk Bilginer, genç yetenek Fatih Artman.
Yönetmen ödüllü; Onur Ünlü. Senaristleri sıkı işler yapmış isimler; Kerem Deren, Pınar Bulut. Hikayemiz Peyami Safa'nın 'Cingöz Recai'si...

FİLME YAZIK OLMUŞ

Şimdi biz sinema seyircileri olarak ne bekleriz? Dört dörtlük bir soygun filmi bekleriz. Eğlence bekleriz, sürpriz bekleriz, şaşırmak isteriz, gülmek isteriz, sinemadan çıkınca kendimizi 'Cingöz Recai' gibi hissedip yan yan, sırıta sırıta yürümek isteriz. Eşe dosta 'Ohhh nefis vakit geçirdik, siz de gidin' demek isteriz. Ama istemekle olmuyor. Her filmin temeli senaryosuysa eğer, bu film zaten daha çekime girmeden temelinden sarsılmış. İzlerken kafanızda pırtlayan 'Ne neden oldu?', 'Yan karakterler kimler ki?', 'Bu kız şimdi buraya nasıl geldi?', 'Şimdi milliyetçilik sosunun ne işi var?' sorularıyla senaryoya gıcık kapmamanız elde değil.


Meryem-Kenan aşkını bile seyirciye geçiremiyorlar. Sanırsınız yönetmen Onur Ünlü'nün alnına 'bu filmi çekeceksin' diye silah dayanmış.
Haa, 'Cingöz Recai' çok mu kötü? Hayatımda izlediğim en berbat film mi? Değil ama havada, eksik, bağ kurması, kapılması, alkışlaması zor bir film. Yazık olmuş.

Ayşe Özyılmazel'in yazısının tamamı için tıklayın

Yorumlar