REKLAM

CHP'nin sansürlenen sloganına TRT rötüşu yapıldı!

CHP seçim sloganı olarak duyurduğu, "Gelin oy verin, gitsinler" sloganını rötuşlayarak "Gelin oy verin" olarak kullanma kararı aldı.

CHP'nin sansürlenen sloganına TRT rötüşu yapıldı!

CHP seçim sloganı olarak duyurduğu, "Gelin oy verin, gitsinler" sloganını rötuşlayarak bundan sonra, "Gelin oy verin" olarak kullanma kararı aldı.

Bu kararda, TRT'ninreklam filmini yasaklama gerekçesinin fiilen ortadan kaldırılması düşüncesinin etkili olduğu öğrenildi.

Seçim kampanyasına nisan ayının ikinci haftasında, Kartal mitinginden birkaç gün önce, "Milletçe Alkışlıyoruz" filmiyle başlayan CHP yönetimi, yaklaşık 10 gün kullandığı, "Gelin oy verin, gitsinler" sloganında değişikliğe gitti.

Alınan bilgilere göre seçim materyallerinde bundan sonra yalnizca "Gelin oy verin" sloganı kullanılacak. Milliyet'in haberine göre slogan değişikliğine iki temel neden yol açtı.

TRT'NİN İTİRAZI

Sloganın değişmesinde öncelikle TRT'nin reklam filmini yayınlamamasına gerekçe gösterilen sloganın o bölümünün çıkarılmasıyla, hem gerekçenin fiilen ortadan kaldırılması düşüncesi hem de bundan sonraki kampanya reklamlarında benzer engellemelerle karşılaşılmaması düşüncesi etkin oldu.

SİYASAL İLETİŞİM

Sloganın değişmesinde ikinci gerekçe olarak ise siyasal iletişim perspektifinden bakıldığında, "gitsinler" sözünün negatif bir mana içerdiği, bir başka partinin iktidardan düşmesine ilişkin negatif bir kampanya yaratmaktansa, CHP'nin iktidara geleceği algısının henüz kuvvetli bir vurguyla seçmelene iletilmesi gerektiği görüşünün etkili olduğu öğrenildi.

Bugüne kadar basılan az sayıda broşürlerde ve bilboard ilanlarında ise, "Gelin oy verin, gitsinler" sloganının bulunmasına ise, "sticker" formülüyle çözüm getirilmesi kararlaştırıldı.