GÜNDEM

CHP'li RTÜK üyesi kadına hakareti normal gördü

Televizyonda yayınlanan ‘Aşk mantık İntikam’ adlı dizide kadınlara yönelik ağır hakaretlerde yer aldı. Vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine kadınları aşağılayan yapım hakkında RTÜK ceza verilmesi kararı aldı. CHP kontenjanından seçilen RTÜK üyesi Okan Konuralp ise kadınlara küfredilen diziden dolayı ceza verilmesine karşı çıktı.

CHP'li RTÜK üyesi kadına hakareti normal gördü

Radyo ve Televizyon Üst Kurul toplantısında kadınlara yönelik ayrımcı ifadelerin yer aldığı ‘Aşk Mantık İntikam’ dizisi için gündeme gelen yaptırım konusuna kurulun CHP’li üyesi Okan Konuralp karşı çıktı. FOX TV’de yayınlanan ve kadınlara yönelik ağır hakaret ve ayrımcı bir dil kullanılan diziye yönelik yaptırıma karşı çıkan CHP’li üye Konuralp’in bu hareketi tepki çekti.

Cinsiyetçi ve kaba sözler

Kadınlara karşı “Karıya bak be, hem tazminat almış hem de hisselerin yarısını öyle mi? Kahpedeki şansa bak be!” gibi hakarete varan ifadelerin yanı sıra "O adamın seninle evlenmesi mümkün mü, Allah aşkına. Önce bir kendine bak ya" gibi cinsiyetçi ve kaba ifadelerin yer aldığı dizi için yaptırım kararına karşı çıkan CHP’li üye, diziyi korumaya yönelik aldığı tavır skandal olarak yorumlandı.

Tepkiye neden oldu

Edinilen bilgiye göre RTÜK, dizide yer alan ifadeler için yaptırım uygulanmasını gündeme aldı. Ancak kurulun CHP’li üyesi kadınlara yönelik kullanılan ayrımcı ifadeleri savunurcasına bu karara karşı çıktı. Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen ve Türkiye’nin de taraf olduğu uluslararası sözleşmeler çerçevesinde medyada kadına yönelik ayrımcı bir dil kullanılmaması konusu birçok kez gündeme gelmiş ve bu yönde bazı kararlar alınmıştı. Buna göre medyada kadını aşağılayan ifadelerden uzak durulması, kadınlara dönük ayrımcı bir dil kullanılmamasına dikkat çekilmişti.
Ancak tüm bu girişimlere rağmen halen kadına yönelik ağır hakaretlerin bu kadar kolaylıkla kullanılıyor olması kadın mücadelesi veren sivil toplum örgütlerinin de tepkisine neden oldu. RTÜK ise Konuralp’in karşı çıkmasına rağmen kadınalara hakaret edilmesine seyirci kalmadı ve yayın hakkında ceza uygulanması kararı aldı.

Kısa bir süre öncesine kadar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun basın danışmanlığı görevini de yürüten Konuralp, daha sonra CHP kontenjanından Radyo ve Televizyon Üst kurulu Üyeliği görevine seçilmişti.

Yorumlar