KİTAPLIK

Cenderedeki medya tenceredeki gazeteci

Ertuğrul Mavioğlu, gazetecilik mesleğinin dününü ve bugününü; Türkiye'nin toplumsal, siyasal, ekonomik değişim ve dönüşümleriyle paralel bir biçimde ele aldı...

Cenderedeki medya tenceredeki gazeteci
GAZETECİLER.COM - Bugüne kadar 3 ciltlik "12 Eylül Hesaplaşması" ve Ahmet Şık ile birlikte kaleme aldığı "Kontrgerilla ve Ergenekon'u Anlama Kılavuzu" isimli iki ciltlik kitabı ile okur karşısına çıkan Ertuğrul Mavioğlu  yeni bir kitabı ile okurlarıyla buluşmaya hazırlanıyor.

"Cenderedeki Medya Tenceredeki Gazeteci" başlığı ile İthaki Yayınlarından çıkan kitabın konusu gazetecilik...

Tanıtım metninde kitap için şöyle deniliyor:

"Ülkemizde son yılların en tartışmalı konusu bu şüphesiz. Özellikle Ahmet Şık ve Nedim Şener'in bilinen ama bilinmeyen nedenlerle tutuklanmaları ve KCK operasyonlarıyla başlayan kitlesel tutuklamalarla gündeme oturan otoriterleşme ve siyasal alanın daraltılması-imhası tartışmalarının da düğüm noktalarından biri.

Ertuğrul Mavioğlu, gazetecilik mesleğinin dününü ve bugününü; Türkiye'nin toplumsal, siyasal, ekonomik değişim ve dönüşümleriyle paralel bir biçimde ele aldığı bu son çalışmasında demokratik toplumların sine qua non koşulu olan haber alma özgürlüğünün güncel durumunu gözler önüne seriyor.

Gazeteci kimdir? Haber ve haber alma özgürlüğü nedir? Tarafsızlık ne anlama gelir? İfade özgürlüğünün sınırları var mıdır? Yazma ve yayınlama özgürlüğü ne anlama gelir? Medya, sermaye ve iktidar ilişkileri nasıl tanımlanmalı, nasıl ele alınmalıdır? Tüm bu ilişkiler, yapılar ve haklar kurumsal düzeyde nasıl düzenlenmelidir? Hak gaspları nasıl engellenmelidir?

Kısacası quo vadimus?"


Mavioğlu'nun "gazetecilik nereye gidiyor?" sorusuna yanıt aradığı kitap 17 Mayıs'ta raflarda olacak.

ÇOK OKUNANLAR