GÜNDEM

Cemal Kaşıkçı cinayeti film oluyor! Projenin danışmanı kim?

Dünyayı sarsan Cemal Kaşıkçı cinayeti sinema filmi oluyor.

Cemal Kaşıkçı cinayeti film oluyor! Projenin danışmanı kim?

Kaşıkçı cinayeti konusunda en doyurucu araştırmaları yapan Sabah Gazetesi’nin Özel İstihbarat Bölümü’nden Ferhat Ünlü, Abdurrahman Şimşek ve Nazif Karaman’ın hazırladığı Diplomatik Vahşet/Cemal Kaşıkçı Cinayetinin Karanlık Sırları adlı kitaptan yola çıkarak hazırlanacak projenin senaryo yöneticiliğini Ferhat Ünlü üstlenecek.

DANIŞMANI YASİN AKTAY
Yapımcısı ve yönetmeni şimdilik açıklanmayan projenin danışmanlığını Prof. Dr. Yasin Aktay yürütecek. Cemal Kaşıkçı’nın yakın arkadaşı olan ve cinayetin Türkiye’ye ve dünyaya duyurulmasında önemli rolü olan Aktay’ın, filmin genel danışmanlığını yapacağı öğrenildi. Senaryosu yazım aşamasında olan filmin idari yapımcılığını sinema sektörünün genç ama deneyimli isimlerinden Baran Mayda’nın yürüteceği belirtildi. Filmde bir ya da iki ünlü yabancı oyuncunun rol alacağı da kaydedildi.

TURKUVAZ KİTAP YAYINLAMIŞTI
Filme kaynaklık eden Diplomatik Vahşet adlı kitap, Turkuvaz Kitap tarafından yayınlanmıştı. Kaşıkçı cinayetinin işlendiği anların ses kayıtlarını da içeren pek çok gizli bilginin bulunduğu kitap bir süre çok satanlar listesinde yer almıştı. İngilizce ve Arapça’ya çevrilen kitap çok yakında Amerika Birleşik Devletleri ile bazı Arap ülkelerinde yayınlanacak. Kitabın Fransızca yayınlanması için de görüşmelerin sürdüğü öğrenildi.

TARİHİN EN VAHŞİ CİNAYETİ
Suudi Arabistan vatandaşı, The Washington Post Gazetesi yazarı Cemal Kaşıkçı 2 Ekim 2018 tarihinde nişanlısı Hatice Cengiz ile evlenmek için ülkesinde bekâr olduğunu bildiren bir belgeyi almak niyetiyle girdiği Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda barbarca öldürülmüştü. Cinayetin Riyad’dan gelen 15 kişilik infaz timinin mensuplarınca işlendiği Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yürüttüğü çalışmalar sonucunda kısa sürede açığa çıkarılmış ve İstanbul Emniyet Müdürlüğü de timin üyelerinin görüntülerine kamera kayıtlarından ulaşmıştı.

Kaynak: Medyaradar

Yorumlar