GÜNDEM

Cem Küçük'ten flaş çıkış: Neredeyse PKK'ya Nobel verecekler!

Barış Pınarı Harekatı ile PKK/PYD'nin DEAŞ ile savaştığını ve Türkiye'nin DEAŞ'ı desteklediğini sürekli gündeme getiren batı ve batı medyasına isyan eden Cem Küçük, "Neredeyse PKK'ya Nobel verecekler" ifadesini kullandı.

Cem Küçük'ten flaş çıkış: Neredeyse PKK'ya Nobel verecekler!

ABD, Türkiye ile savaşır mı sorusunu soran ve bu soruya "belki 20-30 yıl sonra" şeklinde cevap veren Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, ABD'nin PKK ile müttefik olduğunun altını çizdi.

ABD'nin PKK'yı bölgede kullanmaya elverişli olarak gördüğünü belirten Küçük, "Neredeyse DEAŞ ile çatıştığı için PKK'ye Nobel verecekler" diyerek isyan etti. 

"Amerika, Suriye'de etkin olamazsa Doğu Akdeniz'i kaybeder" diyen Küçük, bölgede Rusya ve İran ile birlikte Türkiye'nin de gücünü ortaya koydunun altını çizdi. 

İşte Cem Küçük'ün yazısı:

ABD, Türkiye ile savaşır mı?

Savaşır ama şimdi değil. Belki 20-30 yıl sonra. Çünkü Amerika bir şeyin maliyetine bakar. Ne alacak, ne verecek. Kârlı mı olur, zararlı mı? Her şeyi hesaplar. 
Amerika, kullanmayı sever. Eskiden Türkiye’yi de öyle görürdü. Şimdi işler değişti. Kendi çıkarlarını kollayan bir Türkiye var. Amerika öyle demiş, Rusya böyle yapmış, ona bakmıyor. Amerika o yüzden sıkıştı ve bölgede kendine yeni müttefikler arıyor. Bulduğu müttefik de PKK!.. DEAŞ’la çarpıştı diye PKK’ya neredeyse Nobel verecekler.
Amerika için Suriye önemli. Bir kere burada kontrolü sadece Rusya’ya ve İran’a bırakmak istemiyor. Bir de Türkiye askerî gücünü gösterdi ki, Amerika için en büyük açmaz bu. Amerika Suriye’de etkin olamazsa Doğu Akdeniz’i kaybeder. Bu da Çin’in geçiş yollarındaki üstünlüğü alması demek. Çünkü Amerika için dış politikada öncelik Asya-Pasifik, yani Çin. Bu yüzden Suriye’de etkin olmak isteyecektir.
Ancak Amerika, stratejisinde bir hata yaptı. Türkiye’nin hassasiyetlerini görmedi. Beş yıldır "burada devlet kurdurtmam" diyen Türkiye’yi âdeta yok saydı ve PKK’yı silaha boğdu. Son beş senedir Türk devleti Suriye’nin kuzeyinde devlet kurdurmam diye itirazlarını dile getiriyor. Oralı olan yoktu, ta ki Barış Pınarı Operasyonu’na kadar. Şimdi olayın rengini anladılar. 
İki gündür ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun CNBC’de, “Gerekirse Türkiye ile savaşırız” dediği söylendi ama aklı başında herkes az biraz Amerika’yı takip ediyorsa yönetimden kimsenin böyle demeyeceğini bilir.

Yazının devamı için tıklayın...

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar