GÜNDEM

Cem Küçük'ten Ak Parti'ye döviz uyarısı! 'Durdurun yoksa işler zorlaşacak'

Türkiye Gazetesi yazarı Cem Küçük, bugünkü yazısında Türk lirasının döviz karşısında yaşadığı değer kaybı nedeniyle AK Parti'ye uyarılarda bulundu.

Cem Küçük'ten Ak Parti'ye döviz uyarısı! 'Durdurun yoksa işler zorlaşacak'

Türk lirasında yaşanan değer kaybı ekonomik sorunları daha da artırırken, bu konuda bir uyarı da iktidara yakınlığıyla bilinen gazeteci Cem Küçük'ten geldi.

Küçük, bugün kaleme aldığı yazıda dolar/TL kurunun 9.97'ye ulaştığını anımsatarak, "Ülkemizde elektrikten doğalgaza, ilaçtan kozmetiğe kadar birçok ürün ithal. Bu da fiyatların artması anlamına geliyor. İki sene önce 4 bin TL fena bir maaş değildi. Şimdi ise iki sene öncenin 2 bin TL’si gibi" dedi.

Dövizin artmasının belki cari açığın kapanmasına etki ettiğini, ancak halkta "Gene fakirleştik" söyleminin yayıldığını anlatan Küçük, "Hükûmet memurlara son iki yılda yüzde 30 ila 40 arası zam verdi. Görece memur maaşları daha iyi. Ama özel sektör maaşları iyi değil" diye yazdı.

Cem Küçük'ün yazısından ilgili bölüm şöyle:

“Asgari ücrete verilecek zam önemli. En az 4 bin TL, belki daha fazla olması bu bakımdan önemli. Maaşlara yapılan zamlar dövizin yükselmesiyle değersizleşiyorsa yapılan zammın bir anlamı kalmıyor.

İşin bir diğer yanı da psikoloji. Ekonominin psikolojik etkileri de fazla. Dövizin yükselmesi halk üzerinde hep olumsuz etki yapmıştır. O yüzden dövizin düşmesi, düşmüyorsa sabit kalması önemli. Elbette serbest piyasadayız. Döviz devlet eliyle durdurulamaz.

Şayet döviz böyle artmaya devam ederse işler hükûmet açısından zorlaşacak. Bu tür eleştirileri bizler gibi hükûmeti destekleyen yazarların dostane uyarısı olarak görün lütfen. Kamuoyu önünde tartışılmayan ya da dile getirilmeyen her sıkıntı ileride insanı tüketir.”

Yazının tamamı için tıklayın...

Yorumlar