GÜNDEM

Cem Küçük yazdı: Taliban değişir mi?

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, Afganistan'da yeniden kontrolü ele geçiren 'Taliban değişir mi' tartışmalarını köşesine taşıdı. Küçük,

Cem Küçük yazdı: Taliban değişir mi?

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, Afganistan'da yeniden kontrolü ele geçiren 'Taliban değişir mi' tartışmalarını köşesine taşıdı. Küçük, konuyla ilgili olarak "Taliban değişir mi? Değişebilir. Önce kontrolü sağlar. Çin ve özellikle Ruslardan silah alır. Sonra bazı çok gıcık kaptığı muhalifleri öldürmek isteyecektir. Şeriatı gene katı kurallarıyla uygulayacaktır." dedi.

İşte o yazı:

Taliban’ın zalim bir örgüt olduğu biliniyor. Zalimliğini unutmak mümkün değil. İktidara geldiği 1994 yılından devrildiği 2002’ye kadar neler yaptığı ortada. Muhalifleri katletti, kadınları acımasızca öldürdü. Bunları de İslam ve Müslümanlık adı altında yaptı.

20 yıldır dağlardaydı Taliban. Hatta bazı yöneticileri yakın tarihe kadar cezaevindeydi. İçlerinde intikam hırsı vardır. Ama ben Taliban’ın belli bir zamana kadar makul davranacağını düşünüyorum. Çünkü dünya gerçekleri bunu mecbur kalıyor. Yoksa Taliban’ın içindeki intikam hırsı hemen gitmez. Radikallerin bazıları dünyanın her yerinde kincidir. Taliban kendisine yapılanları kolay kolay unutmaz. Zaten Afgan Devleti ve Amerikalılarla çalışanların ülkeyi ivedilikle terk etmesi bunun işareti.

Taliban da son 27 seneyi gözden geçiriyordur. Çin, Rusya, Pakistan, İran’la arası iyi ve sıkı ilişkiler devam edecektir. Taliban da ülkeyi idare etmek ve 38 milyonu doyurmak için uluslararası desteğe ihtiyacı olduğunu biliyor.
Peki Taliban değişir mi? Değişebilir. 

Yorumlar