GÜNDEM

Cem Küçük yazdı: Alevi Sünni çatışmasını kim istiyor?

1970’lerde, 1980’lerin sonunda ve 1990’larda Alevi-Sünni çatışması için her şeyin denendiğini söyleyen Türkiye yazarı Cem Küçük, yaşananları hatırlattı ve birilerinin kavga çıkarmaya çalıştığını söyledi. Küçük, "Yabancı istihbaratın emrindeki terör örgütlerini kullanarak kaşımaya çalıştığı Alevi-Sünni gerginliği bu topraklarda artık olmayacak." diye yazdı.

Cem Küçük yazdı: Alevi Sünni çatışmasını kim istiyor?

Türkiye yazarı Cem Küçük, Alevi-Sünni gerginliği çıksın diye cemevlerine çirkin saldırılar düzenlendiğini söyledi ve bugün kaleme aldığı yazısında saldırıları kimlerin düzenlediğine değindi.

Eski Türkiye alışkanlıklarının bittiğine vurgu yapan Küçük, "Artık herkes bu işleri kimin fişteklediğini biliyor. Aleviler de Sünniler de bu oyunlara gelmezler." ifadelerini kullandı.

Cem Küçük yazdı: Alevi Sünni çatışmasını kim istiyor?

Türkiye’de sağ sol çatışmaları yaşandı. Türk-Kürt ayrımı çıkarılmak istendi. 1970’ler, 1980’lerin sonu ve 1990’larda Alevi-Sünni çatışması için her şey denendi. 
Maraş ve Çorum olayları, Madımak, Gazi Mahallesi hepimizin aklına gelen ilk olaylar. Çok şükür son 20 yılda böyle olaylar yaşanmadı ama birileri böyle bir kavga çıksın diye her şeyi deniyor. 
Yabancı istihbaratın emrindeki terör örgütlerini kullanarak kaşımaya çalıştığı Alevi-Sünni gerginliği bu topraklarda artık olmayacak. Peki bu gerginlik çıksın diye cemevlerine çirkince saldıran kimler? 
2010 Aralık’ında Velibaba Cemevi’ne saldırılmış. Saldıranlar DHKP-C terör örgütü mensupları çıkmış. 2013’te parkları mesken tutan yaklaşık 80 Suriyeli mülteciye sahip çıkan Sultangazi Pirsultan Abdal Cemevi ve Kültür Derneği'ne saldırı düzenlenmişti. Bu saldırıyı yapan şüphelilerden İ.G.'nin terör örgütü Marksist Komünist Leninist Partisi (MLKP) üyesi olduğu ve hırsızlık ile uyuşturucu kullanmaktan sabıkalı olduğu ortaya çıktı. 
2017’de Malatya ve Manisa’da Alevi kardeşlerimizin evlerine kırmızı ile çarpı işaretleri koyanlar DHKP-C’li teröristler çıktı. 
Malatya'da Alevi vatandaşlarımızın evlerinin işaretlenme olayını protesto eden grubu sloganlarla yönlendiren Uğur Pektaş, aynı mahallede gece geç saatlerde terör örgütü DHKP/C lehine duvara sprey ile yazı yazarken yakalandı. Pektaş, çıkarıldığı mahkemece terör örgütü DHKP/C’ye üye olma suçundan tutuklandı.
2019 Kasım’ında İzmir'in Gaziemir ilçesinde Alevi vatandaşlarımızın yaşadığı mahallede duvarlara çarpı işareti koyanlar terör örgütü üyesi çıktı. 
En son Sultanbeyli’de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Cemevi'ne saldırı düzenlendi. Muhtemelen bunu yapan da terör örgütü üyeleri. Avrupa istihbaratının -özellikle Almanya- kullandığı DHKP-C, MLKP üyeleri cemevlerine ve Alevi vatandaşlarımızın evlerine saldırı düzenliyor. Amaç bu dönemde Alevi-Sünni kavgası çıkarmak ama başaramazlar. 
Eski Türkiye alışkanlıkları bitti. Artık herkes bu işleri kimin fişteklediğini biliyor. Aleviler de Sünniler de bu oyunlara gelmezler.

Yorumlar