GÜNDEM

Cem Küçük: Akşama kadar ırkçılık yap sonra gerginlik çıkmasın de!

Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, Altındağ'da Suriyelilere yapılan saldırı üzerinden göçmen karşıtlarına eleştiri yöneltti. Küçük, konuyla ilgili olarak "Suça karışan varsa gereken yapılır. Suç bireyseldir. Bir Suriyelinin yaptığı bütün Suriyelilere mal edilebilir mi? Olacak iş mi bu?" dedi.

Cem Küçük: Akşama kadar ırkçılık yap sonra gerginlik çıkmasın de!

Ankara’nın Altındağ ilçesinde, iki Suriye uyruklu kişi ile çıkan kavgada bıçaklanan 18 yaşındaki Emirhan Yalçın’ın hayatını kaybetmesi gerginliğe yol açtı. Altındağ'da bir grup Suriyelilerin ev ve iş yerlerine saldırdı. Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, Altındağ'da Suriyelilere yapılan saldırı üzerinden göçmen karşıtlarına eleştiri yöneltti. Küçük, konuyla ilgili olarak "Suça karışan varsa gereken yapılır. Suç bireyseldir. Bir Suriyelinin yaptığı bütün Suriyelilere mal edilebilir mi? Olacak iş mi bu?" dedi.

İşte o yazı:

Türkiye’de bir olayın perde arkasına, sebep sonuç ilişkisine bakanlar çok az. Anlamak istemiyorlar. Bir olay niçin meydana gelmiş kökenine bile bakmıyorlar.
Dünyada yabancı karşıtı çevreler var. Demokratik ülkelerde bile bu mevcut. Almanya ülkesine aldığı Afganları geri göndermekten vazgeçince bazı Almanlar hükûmete tepki gösterdiler. Almanya'yı terk etmesi gereken yaklaşık 30 bin Afgan varmış. Ama şimdilik göndermiyorlar. Çünkü gönderirlerse bu 30 bin kişi öldürülecek!..
Afganistan’da ne oldu? ABD askerlerini çekti. Ülkede kontrol yavaş yavaş Taliban’a geçiyor. Taliban ABD ile iş birliği içinde olduğunu düşündüğü herkesin peşinde. O yüzden 1 milyon iç göç var. Sayıca bilinmemekle birlikte ülkeden kaçanlar da var...
Elbette düzensiz göçle mücadele edilir. Kanunsuz geleni geri gönderirsin. Bu insanlar canlarını kurtarmak için kaçıyorlar. Rakamlara göre dünyada 6,5 milyon Afgan mülteci var. BM kayıtlarına göre rakam bu... Pakistan’da 5.434.455, İran’da 780.000, Türkiye’de 117.383 kişi var......

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar