GÜNDEM

Candaş Tolga Işık'tan ibretlik bir deprem hikayesi!

Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık, İstanbul'da yaşanan bir olay üzerinden vatandaşların deprem ile ilgili kendi sorgulamalarını yapmaları gerektiğini belirtti.

Candaş Tolga Işık'tan ibretlik bir deprem hikayesi!

Yaşanan olayda bir kiracının depreme dayanıklı olmayan apartman ile ilgili mücadelesi ve apartmandan kovulması anlatılıyor. 

Candaş Tolga Işık, bu hikaye üzerinden devletin her kurumunun deprem ile ilgili sorgulanması gerektiğini fakat vatandaş olarak bizlerinde bu sorgulamadan azade olmadığımızı hatırlattı.

İşte Candaş Tolga Işık'ın deprem ile ilgili anlattığı o ibretlik hikaye:

İstanbul Kartal’da bir apartmanda oturan kiracılardan biri oturduğu binanın sağlamlığından şüphe ediyor. Apartman sakinlerine diyor ki “Bu bina güvenli değil, gelin para toplayalım bu binanın deprem güvenliğini ölçtürelim. Gerekirse güçlendirilsin.

Çoluğumuz çocuğumuz içinde yaşıyor, bile bile ölüme gitmeyelim.” Apartmanın çoğu ev sahibi olan sakinleri adamcağızı “hain” ilan ediyor! “Çürük çıkarsa binayı hemen boşaltırlar, kentsel dönüşüme sokarlar. Zarar ederiz. Aynı büyüklükte daire alamayız. Sen kiracısın tabii sana hava hoş! Beğenmiyorsan defol git” diye adamcağızı bir dövmedikleri kalıyor. Adam vazgeçmiyor.

Devlete ihbar ediyor oturduğu apartmanı. Bakanlıktan geliyorlar, ölçümler yapılıyor. Uzmanlar, “Bu bina ciddi anlamda güçlendirilmezse oturulamaz” diyorlar. Sonra ne mi oluyor? Aynı gün apartmanda oturanlar toplanıp binayı devlete bildiren adamcağızın üstüne yürüyüp tehdit ediyorlar. Facebook’ta gruplar kurup ailesine kendisine hakaretler savurmuşlar.

En son ev sahibine baskı yapıp adamı oturduğu evden attırmışlar. Sebep? “Senin yüzünden apartmanımızın değeri düştü!” Şimdi davalıklar… Saldırdıkları, hakaret edip istenmeyen adam ilan ettikleri kiracı belki de o apartmanda oturan herkesin hayatını kurtardı. Çocuklarının hayatını kurtardı belki de… Teşekkür edeceklerine üç kuruş rant için adama ettiklerine bak!

Devlet sorumluluğunu yerine getirdi mi, deprem vergileri ne oldu, toplanma alanları niye imara açıldı… Hepsini sorgulamalıyız, hiçbir itirazım yok ama ne olur bu sorgulamadan vatandaş olarak kendimizi de azad etmeyelim!

Yazının tamamı için tıklayın...

Yorumlar