GÜNCEL

Can Yaman'ın edepsiz sözleri Cem Küçük'ü kızdırdı! Kadınlara çağrı yaptı

Oyuncu Can Yaman son günlerde skandal sözleri ile gündemde... Türkiye yazarı Cem Küçük, Yaman'ın açıklamalarının kabul edilemez olduğunu söyledi ve bu duruma ilişkin dünya çapından örnekleri sıraladı.

Can Yaman'ın edepsiz sözleri Cem Küçük'ü kızdırdı! Kadınlara çağrı yaptı

Önce 'libido' açıklaması ardından ise İspanya'daki bir televizyon programında kadın hayranına verdiği skandal cevapla gündemde Can Yaman... Ünlülere sataşması, yaptığı rezil açıklamalar günlerdir konuşuluyor ünlü oyuncunun...

"Adamda öyle bir öz güven var ki, iki kişinin kendi arasında konuşurken imtina edeceği şeyleri ulu orta söylüyor." diyen Türkiye yazarı Cem Küçük kadınlara çağrı yaptı. 

Pınar Deniz'den diziden çekilmesi ve bazı kadın oyuncuların Yaman'ı sosyal medyada takipten çıkarmasının en iyi cevaplardan biri olduğunu söyleyen Küçük "O kişiyi yok sayacaksınız, "medeni ölü" yapacaksınız. Kendilerine ahlaksızlık yapan, "meta", "cinsel obje" olarak gören erkekleri böyle cezalandırırsınız." ifadelerini kullandı.

Bu ahlaksızlığa kadınlar dur diyebilir

Can Yaman diye bir oyuncu var. Çok ünlüymüş bu. Hangi dizide neyi oynuyor bilmiyorum bile. Benim kabahatim. Ancak yurt dışında bayağı ünlüymüş. Özellikle İspanya'da. Geçen ay Madrid'e gittim ama müze ve tarihî yerleri gezmekten Yaman'ın şöhretini keşfedememişim. Dedim ya benim hatam...
Bu adam kaç zamandır saçmalayıp duruyordu. Sosyal medyada yaptığı açıklamalar kabul edilebilir gibi değil. Adamda öyle bir öz güven var ki, iki kişinin kendi arasında konuşurken imtina edeceği şeyleri ulu orta söylüyor.
Yaptığı yorumlar kadınları -çok özür dileyerek söylüyorum- "mal" gibi gördüğünü özetlemeye yetiyor. Yakışıklı, ünlü, Batı'daki tabirle "celebrity" olabilirsin. Ancak açıklamalarınla kadınlara bel altı vurursan bu kabul edilemez. Kadınlar ya da erkekler hakkında genelleme laf etmeyi sevmem. Bu yaşımda tecrübe ettiğim şey, iyi insan ve kötü insan vardır. Bu kadar basit.
Kadınların özellikle iş dünyasında tacize uğradığı, "meta" gibi görüldüğü herkesin bildiği bir gerçek. Nitekim Amerika ve Avrupa'da "metoo" hareketiyle başlayan büyük bir dalga var. Placido Domingo'ya hayatı dar ettiler. Bill Cosby içeride. Harvey Weinstein mahkeme sonunda muhtemelen 10 yıl hapis yatacak. Kevin Spacey mavi gökyüzüne eskisi gibi bakamıyor. Woody Allen kitabını yayınlayacak yayınevi bulamıyor. Amerika'da film çekemediği için soluğu Avrupa'da aldı. Roman Polanski zaten kımıldayamıyor. Örnekler çoğaltılabilir...
Dünya çapındaki adamların fişini çeken kadınlar oldu. Can Yaman yukarıda saydığım isimlerin yaptıklarını yapmadı ama dediklerini diyenlere Batı'da nefes bile aldırmıyorlar. Bu konuda görev kadınlara düşüyor. Pınar Deniz zaten Can Yaman'la oynamayı reddetmiş. Bazı kadın oyuncular da sosyal medyadan takipten çıkmış. Terbiyesizlik yapan bir erkeğe en iyi cevap böyle verilir. O kişiyi yok sayacaksınız, "medeni ölü" yapacaksınız. Kendilerine ahlaksızlık yapan, "meta", "cinsel obje" olarak gören erkekleri böyle cezalandırırsınız.
Can Yaman'ın durumu bizde bir gerçeği daha ortaya çıkardı. Bizde ünlü olan herkese "mental" destek şart. İnsanlar bazen konumlarını şaşırabiliyor. "Dünyada en güçlü benim" havasına giriyor. O psikolojik zorluk alınacak destekle aşılır...

Yorumlar