GÜNDEM

Can Dündar'ın Ankara Katliamı davasında flaş karar

Cumhuriyet ve Evrensel gazetelerinin Ankara katliamında ihmallerine ilişkin yaptığı haberler nedeniyle her iki gazetenini genel yayın yönetmenleri ve muhabirlerine açılan dava düştü.

Can Dündar'ın Ankara Katliamı davasında flaş karar

10 Ekim Ankara Katliamı’nda alınan istihbarata rağmen önlem alınmadığı tespit edilen müfettiş raporu haberleri nedeniyle Evrensel gazetesi ve Cumhuriyet gazetesinden Genel Yayın Yönetmenleri Can Dündar ve Fatih Polat, muhabirler Tamer Arda Erşin, Cem Gurbetoğlu ve Kemal Göktaş’ın yargılandığı dava Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü. Kemal Göktaş yurtdışında burslu bir etklinlikte olduğu gerekçesiyle mazeretli kabul edildi. 

Avukat Mustafa Söğütlü Basın Kanunu’nun 26. maddesine atıfta bulunarak davanın açılması için 4 aylık sürenin aşılması nedeniyle davanın düşmesini talep etti. Savcı suç duyurusunun 15 Nisanda yapıldığını, kamu davasının 19 Ekim 2017 tarihinde açıldığını belirterek davanın düşmesini istedi.

Mahkeme heyetini savcılık mütalaasından farklı düşünen var mı diye soruldu. Sanık ve müdafiiler katıldıklarını söylediler. Mahkeme heyeti davanın düşürülmesine karar verdi.

Yorumlar