MEDYA KÖŞESİ

Can Dündar neden BBC’de duvara tosladı? Ersoy Dede yazdı

Can Dündar’ın İngiliz BBC World kanalında karşılaştığı tabloya dikkat çeken Ersoy Dede, Sackur'un bu tespitini geçmiş referanslara dayandırdığını yazdı.

Can Dündar neden BBC’de duvara tosladı? Ersoy Dede yazdı

MİT TIR'larıyla ilgili hakkında açılan dava sonrası yurt dışına kaçan Can Dündar, BBC News kanalında yaşadıklarını anlattı. MİT TIR'larıyla ilgili haberini savunan Dündar'a, BBC spikeri beklenmedik yanıt verdi. Star yazarı Ersoy Dede konuyu bugünkü köşesine taşıdı. Dede, Dündar'ı köşeye sıkıştıran Stephen Sackur'un herhangi bir stüdyo söyleşi programı sunucusu olmadığını bir savaş muhabiri olduğunu yazdı.

İŞTE ERSOY DEDE'NİN YAZISI

Can Dündar’ın İngiliz BBC World kanalında karşılaştığı tablo çok çok önemli.. Zira davanın başından beri bunu bir ‘gazetecilik’ faaliyeti olarak satan Can Dündar’a, ilk kez hem de en beklemediği yerden tepki geldi.  ‘Hayır yapılan şey bütün gelişmiş ülkelerde suçtur’ diyen kişi Hard Talk’ın deneyimli sunucusu Stephen Sackur.. Sackur bu tespitini geçmiş referanslara dayandırıyor..

Mesela Julian Assange’a.. Julian Assange, ABD'nin devlet sırlarını ortaya döken belgeleri sızdırdığı vakit önce vatan haini ardından terörist ilan edildi.. Birleşik Krallık, Londra’daki Ekvador elçiliğine sığınan Assange’a nefes aldırmadı.. Ama İngiltere’nin asıl konuştuğu konu Assange değildi.. Edward Snowden’dı.. Snowden, CIA ve Ulusal Güvenlik Dairesi elemanı.. Sızdırdığı belgeler ABD’nin yüzlerce ülke devlet ve hükümet başkanını dinleme kayıtları.. Belgeler önce CNN’e gitti.. CNN yayınlamayı reddetti.. Ve bunu da  “Ulusal güvenlikle ilgili gizli bilgilerin ifşa edilmesine araç olmayı reddediyoruz…” diyerek kamuoyuna duyurdu.. İngiliz The Guardian ise bu belgelerin çok küçük bir kısmını yayınladı. Guardian Genel Yayın Yönetmeni Alan Rusbridger hakkında bu yayının hemen ardından dava açıldı.. The Guardian kapatılma tehdidiyle karşı karşıya geldi.. Alan; “Sizin gazetemi kapatmak istemenizin nedeni eğer benim elimdeki belgeler ise bu kolay, yok ederiz, olur-biter..” dedi.. İngiliz gizli servis elemanlarının gözetiminde matkaplarla, taş kesme makinalarıyla gazetedeki bilgisayarlar ve hard-disc’ler imha edildi.. Alan Rusbridger gazetesini de kendi canını da böyle kurtardı. 

İşte BBC’nin deneyimli sunucusu Sackur, bundan söz ediyordu.. Son not.. Can Dündar’ı terleten Stephen Sackur herhangi bir stüdyo söyleşi programı sunucusu değil..

1986’dan beri Ortadoğu çalışan deneyimli bir savaş muhabiri.. Dolayısıyla Dündar kendisine FETÖ’cü Albay tarafından servis edilmiş görüntülerle “Ama bu Türkiye’nin İranGate’idir..” falan diye hikayeler yazarken, Sackur bütün bölge gerçeklerine fazlasıyla hakimdi zaten.. 

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar