KİTAPLIK

Çalıştığı yayın kapatılırsa gazetecinin hakları nelerdir?

Gazetecinin çalıştığı yayın kapatılırsa hakları nelerdir? Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük'ün hazırladığı Gazetecinin El Kitabı bu soruya da yanıt veriyor.

Çalıştığı yayın kapatılırsa gazetecinin hakları nelerdir?
GAZETECİLER.COM -

Türkiye'de son yıllarda yayınların sık sık el değiştirmesinin ardından el konulmasına ve yayın organlarının kapatılmasına, yüzlerce çalışanının işsiz kalmasına tanık oluyoruz. Birçok gazeteci tazminatını bile alamadan işsiz kalıyor.

Peki gazetecinin çalıştığı yayın kapatılırsa hakları nelerdir? Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Hukuk Danışmanı Avukat Gökhan Küçük'ün hazırladığı "Gazetecinin El Kitabı Basın İş Kanunu'ndan Doğan Haklar" isimli kitapta, yüzlerce gazeteciyi ilgilendiren bu önemli soru şöyle cevaplanıyor:

"Bu konuda Basın İş Kanunu özel bir düzenleme yapmıştır. Her ne sebeple olursa olsun, yayınını tatil eden mevkutede çalışanlar tatil tarihinden itibaren, iki ay müddetle ücretlerini alacaklardır. Bu gazetecilerin ayrıca kanunu tazminatları da ödenecektir. Kısaca çalıştığınız kurum herhangi bir sebepler (sebebin önemi yok) yayın hayatına son verirse, yayına son verdiği tarihten itibaren 2 ay süreyle ücretleriniz ödenmek zorundadır."

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından bastırılan Gazetecinin El Kitabı'nda, gazetecileri yakından ilgilendiren daha pek çok konu yer alıyor.

ÇOK OKUNANLAR