GÜNCEL

Buket Aydın'ın zor anları! İngilizce basımı olmayan kitabı gördüğünü söyledi, Davutoğlu düzeltti

Geçen hafta Haber Global kanalında Buket Aydın ve Ahmet Davutoğlu arasında geçen kitap diyaloğu sosyal medyanın diline düştü. Buket Aydın, programında ağırladığı Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'na kitabının İngilizce çevirisini Yunanistan'da bir taksicide gördüğünü ifade etti. Davutoğlu'nun "Ama kitabımın İngilizce çevirisi yok" demesi ile Buket Aydın zor anlar yaşadı.

Buket Aydın'ın zor anları! İngilizce basımı olmayan kitabı gördüğünü söyledi, Davutoğlu düzeltti

Haber Global kanalında Buket Aydın ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu arasında geçen kitap diyaloğu sosyal medyanın diline düştü.

"Akademik çevrelerde çok ses getiren Stratejik Derinlik adlı bir kitabınız var" diyerek söze başlayan Buket Aydın, "Çok değişik bir şey anlatmak istiyorum" diyerek Yunanistan'a gittiği sırada bindiği takside Ahmet Davutoğlu'nun kitabını gördüğünü söyledi. Buket Aydın, "Taksiyi kullanan beyefendiye sordum. Bu kitabı mı okuyorsunuz? Tabi İngilizce çevirisiydi, Yunanca değil İngilizce. Şoför evet dedi" diyerek anısı anlattı.

Buket Aydın'ın sözünü kesen Davutoğlu ise "Yunancadır, İngilizce'ye çevirisine izin vermedim" dedi. Kitabın Yunanca çevirisinin en çok satan kitaplar arasına girdiğini söyleyen Davutoğlu "Stratejik Derinlik'in 12 dile çevirisi yapıldı. İngilizce çevirisini o sırada devlet görevlisi olduğum için ki çok sayıda yayınevi talip olduğu halde izin vermedim. Birçok ülke ile ilgili analiz var çünkü orada. Ama bu sene Japoncaya da çevrildi ve 20 yıl sonra Jayonya'da da yayınlandı, geniş yankı buldu. Rusça, Arapça, Yunanca, Bulgarca, Sırpça, Macarca ve birçok dile çevrildi" diyerek Buket Aydın'ı düzeltti. Davutoğlu, saydığı ülkeler arasında ABD ya da İngiltere'yi eklemedi.

 Buket Aydın ise kitabın kapağının İngilizce olduğunu, öyle hatırladığında ısrar etti.

ÇOK OKUNANLAR
Yorumlar 1 yorum